Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bu Liman Zarar Verir

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Bodrum Yalıkavak Gökçebel’deki Tilkicik Koyu’na yaptıracağı yat limanı için ihaleye çıkıldı.

yapi.com.tr
Bu Liman Zarar Verir

DHA'nın haberine göre, Bodrum Küçük Millet Meclisi Sözcüsü Ayhan Ongun, konunun çevre halkı ve kamuoyuyla paylaşılmadığını belirterek şunları söyledi:

“Son dönemde kıyı yağmacılığı, deniz kirliliği, koylarımızın istilası nedeniyle giderek yaşanmaz hale getirilmeye çalışılan Bodrum’a karşı sorumluluğu olan her kişi ve kurumun duyarlı olması ve haksız uygulamalara karşısında tavır alması gerekir. Bodrum’a artı değer kazandıracağız bahanesiyle yarımadanın tarihi ve doğal yapısını bozacak koylarımızı kirletecek, buraları ticari rant alanına dönüştürecek girişimlere ‘dur’ denilmesi gerekir.”

İmza dikkate alınmadı

Bölgenin birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı olduğunu, tarihi kaya mezarlarının bulunduğunu belirten Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar da, şöyle konuştu: “Yat limanı yapılırsa, buradaki fok yuvaları da yok olacak. Bu alan daha önce meraydı ve imar izni yoktu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı dönemindeki imzasıyla meradan çıkarılıp, Hazine’ye devredildi ve imara açıldı. Yaklaşık 45 sivil toplum kuruluşlarının sözcüsü olarak buradaki tarih, doğa, kültür ve yaban hayatını tamamen olumsuz etkileyeceği için marina yapılmaması konusunda imza kampanyası düzenlemiş ve bilimsel raporlarla uyarılarımızı Özelleştirme İdaresi’ne yapmıştık. Tabii ki dikkate alınmadığını görüyoruz. Rant hırsı doğa, kültür ve tarih, yaban hayatının önüne geçti. Marinalara değil, yapılacak yerlere karşıyız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-liman-zarar-verir_129632.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!