Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Orman Şu, Şu Orman Bu Girişimciye!

Bugünün geleceğini biliyorduk, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nda öngörülen değişiklik, yani orman alanlarının turizme açılmasına yönelik yasa tasarısı iki aydan beri gündemdeydi. Yine de yeterince kamuoyuna duyurulmadı, anlatılmadı ya da yeterince tepki almadı! Ve değişiklik kabul edildi, yasa yeni haliyle Resmi Gazete’de yayımlanarak

Cumhuriyet DERGİ
Bu Orman Şu, Şu Orman Bu Girişimciye!

Bugünün geleceğini biliyorduk, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nda öngörülen değişiklik, yani orman alanlarının turizme açılmasına yönelik yasa tasarısı iki aydan beri gündemdeydi. Yine de yeterince kamuoyuna duyurulmadı, anlatılmadı ya da yeterince tepki almadı! Ve değişiklik kabul edildi, yasa yeni haliyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Dünya çevre gününe dört gün kala, ormanlarımızın büyük bir bölümünün yasal olarak talan edileceğinin, içinde hayatlarını sürdüren hayvanların da ormanlarla birlikte yok olacağının haberini verecek olmak gerçekten çok üzücü, ama gerçek. Yasayı ve sonuçlarını Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyesi Doç. Dr. Yücel Çağlar ile konuştuk...

- Ormanlık alanların turizme açılmasına yönelik yasa tasarısı yürürlüğe girdi. Şimdi ne olacak?

Turizmi Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklikler, “devlet ormanı” sayılan arazilerin neredeyse sınırsızca turizm yatırımcılarına tahsis edebilebilmesini sağlıyor. Bu kapsamda, ülke genelinde, “devlet ormanı” sayılan 1.1 milyon dönüm arazi turizm yatırımlarına tahsis edilebilecek ve 330 bin dönüm orman ekosistem de yok edilerek yapılaştırılabilecek. Bu miktar, AKP döneminde yanan ya da yakılan tüm orman varlığımıza eşit. Daha kötüsü, söz konusu değişiklik, ormanlarımızda önceki yıllara oranla daha fazla yangın çıkmasına yol açabilir.

- Nasıl?

Geçen yıl Başbakanın ve ilgili bakanın tam da seçimler öncesinde yaptıkları “2B arazileri” ile ilgili açıklamaları, önceki yıla göre orman yangını sayısının yüzde 28, yanan orman varlığının genişliğinin de yüzde 47 oranında artmasında etkili oldu...

- Yasanın yeni halinde bir kısıtlama yok mu?

Yasada herhangi bir turizm yatırımına tahsis edilebilecek ormanların özellikleri, yatırımın niteliği, yapılacağı yerde kesilebilecek ağaçların niteliği ve niceliğine ilişkin hiçbir sınırlama yok. Bu nedenle, biyolojik çeşitlilik düzeyi son derece yüksek, yaşlı ve karışık ormanlarımızın geleceği de tehlikeye atılıyor. Oysa bu niteliklere sahip ormanların korunmasına yönelik ülkeler arası çok sayıda düzenlemeyi Türkiye de benimsemişti.

- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun açıkladığı gibi makilik ve bozuk alanları kapsamıyor yani...

Kesinlikle hayır!

- Peki öyle olsa bile, makilik ve bozuk alanların yok edilmesi kabullenilir bir şey mi?

Orman Genel Müdürlüğ’ne göre, ağaçların tepe genişliklerinin üzerinde bulundukları araziyi örtme düzeyi yüzde 10 ve daha azsa, orman ekosistemi “bozuk” sayılıyor. Bu tanım, orman ekosistemlerini ağaç topluluklarına indirgeyen bir yaklaşımın ürünü. “Bozuk” sayılan bir orman alanında “anıtsal” özelliklere sahip ağaçlar, bitki ve hayvan türleri bulunabilir; ki, çoğu yöremizde de böylesi varlıklar bu “bozuk” sayılan ekosistemlerde bulunuyor. Makilerinse, yabanıl bitki ve hayvan varlığı yönünden biyolojik çeşitlilik düzeyi ormanlardan çok daha yüksek, onların da en az ormanlar kadar korunmaları ekolojik bir zorunluluk.

- Tüm bunlara sebep olacak bu yasa değişikliği, henüz tasarı halindeyken, hiçbir şey yapılmadı mı, geri çekilen madde hiç olmadı mı?

Ne yazık ki yapılmadı... Bir iki TV konuşması, gazete haberi ve köşe yazısı dışında, ne orman fakülteleri ve orman bilimciler ne de çevre ve doğa korumacı kişi ve kuruluşlar yapılacak değişikliğin getiri ve götürüleri konusunda halkı aydınlatmaya yönelik çabalara girmediler. Hâlâ da bireysel yakınmaların dışında etkili bir çaba yok... Tahsis edilecek orman alanlarının, illerin “orman” sayılan alanlarının yüzde 1’inden yüzde 0.5’e indirilmesi dışında değişen bir şey yok. O da gnderdigim metni nemseyip de nerge veren kimi milletvekilleri sayesinde oldu. Bu durumda lke genelinde turizm yatırımlarına tahsis edilebilecek alanlar 2.2 milyon dnmden 1.1 milyon dnme; ormansızlaştırılarak yapılaşacak alan da 660 bin dnmden 330 bin dnme inmiş oldu. Bu da ayrı bir şey! Düşünebiliyor musunuz; bu nasıl bir hesapsızlıktır ki, tahsis edilebilecek orman alanı genişliği, hiç tartışılmadan yarı yarıya indirilebildi!

- Peki, şimdi iş işten geçti mi?

Hem “hayır” hem “evet”! Hâlâ yapılan değişikliğin anamuhalefet partisi tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürülebilmesi olanağı var. Her şekilde, iş işten büyük ölçüde geçmiş olacak. Söz konusu değişiklik, deyim yerindeyse “ısmarlama” bir düzenleme. Bu düzemeyle çoğu AKP’ye yakınlığıyla tanınan elli dolayında turizm yatırımcısının yolları açılmış oldu. Turizmi Teşvik Kanunu’nda “24.11.2007 tarihinden önce, ön izin ve kesin tahsis aşamasındaki orman sayılan yerlere ilişkin verilen izinlerden ilgilisinin otuz gün içerisinde talepte bulunması halinde bu kanun hükümlerine uygunluğu tespit edilen tahsislere kaldığı yerden devam edilir” yaptırımına yer verilmesi de bu amacın ürünü. Yani Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi iptal etse bile karar Resmi Gazete’de yayımlanıncaya değin, atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş olacak!

- Bu aşamada sizce ne yapılmalı?

Anamuhalefet partisi, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmalı. İlgili demokratik kitle örgütleri başta olmak üzere, duyarlı yurttaşlar orman arazilerinin turizm yatırımlarına tahsis edilmesine yönelik uygulamaları yakından izlemeli; ormanlarımıza zarar verebileceğini düşündükleri her türlü uygulamanın durdurulması için idare mahkemelerine başvurmalı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-orman-su-su-orman-bu-girisimciye_61845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!