Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Seferlik Halkı Düşünün!

Galatasaray spor klübüne İstanbul Seyrantepe’de yeni bir stat inşa edilmesi projesinin beraberinde getirdiği ‘eski stat ne olacak?’ sorusunu projelendiren Başbakanlık’a bağlı Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) son dakika itirazı geldi.

BirGün Gazetesi
Bu Seferlik Halkı Düşünün!

ALİ SAMİ YEN İHALESİ ÖNCESİ BAŞBAKAN’A VE TOKİ’YE ÇAĞRI: Bu seferlik halkı düşünün!

Galatasaray spor klübüne İstanbul Seyrantepe’de yeni bir stat inşa edilmesi projesinin beraberinde getirdiği ‘eski stat ne olacak?’ sorusunu projelendiren Başbakanlık’a bağlı Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) son dakika itirazı geldi.

TOKİ, 22 Mayıs 2010’da düzenlediği ihalede, 416 milyon 500 bin lira ile en yüksek teklifi veren, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu vermiş, daha sonra ‘teklifi yetersiz bulduğu’ için ihaleyi iptal etmişti. İptal edilen ihaleyle ilgili olarak, “Seyrantepe için öngördüğümüz maliyet 270 milyon liradan 310 milyon liraya çıktı. Bize para kalmıyor. Açıkları kapatmamız için daha fazla gelir elde etmeliyiz, bunun için hâsılat paylaşımı yöntemini deneyeceğiz” diyerek, 24 Mayıs’ta (yarın) tekrar ihaleye çıkılacağının işaretini veren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’a Şişli Belediyesi’nin CHP’li meclis üyelerinden itiraz geldi.

İMAR PLANLARINDA TOKİ ‘CAMBAZLIĞI’

TOKİ’nin arazide yaptığı planlarla ‘kurnazlık’ yaptığını, kamu yararı ve şehircilik ilkelerini çiğnediğini söyleyen 7 CHP’li, İstanbul Nöbetçi Mahkemesi Başkanlığı’na ‘planların iptaline’ ilişkin başvuruda bulundu.

Davacılar (6 Şişli Bel. Meclis üyesi Muharrem Çatalkaya, Dursun Çaltı, H. Arif Ergüneş, Canan Şahin, Selahattin Engez, Nazım Bülbülkaya ve CHP Şişli İlçe Başkanı Hıdır Tanrıverdi, ) adına BirGün’e konuşan Dursun Çaltı, TOKİ’nin bölgeye ilişkin yaptığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) onayladığı 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlarının usulsüz olduğu konusunda kentbilimcilerle hemfikir olduklarını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi TOKİ, stat arazisini yanındaki likör fabrikasını da katarak ihaleye çıkarıyor. Bunu yapabilmek için fabrikanın plan notuna ‘tevhid edilebilir’ eklenmiş. Normalde böyle bir not koyulmaz. Biz de bunu sonradan fark ettik. Bu demektir ki: TOKİ bu statla beraber fabrika arazisini de yandaş sermayeye vermeyi önceden kafaya koymuş ve bunun sinsice adımlarını atmış.”

‘KAMU YARARI DEĞİL YANDAŞ RANTI VAR’

Çaltı, konuyla ilgili İstanbul Mimarlar Odası’nın da itiraza hazırlandığını söylerken, kendi itiraz gerekçelerini şöyle sıralıyor:

“Arazilerin birleşmesiyle oluşan 60 bin metrekarelik alana yapılacak rezidanslar, yasaların öngördüğünün aksine hiçbir kamu yararı gözetmiyor. İstanbul’un en sıkışık trafiğine sahip olan Mecidiyeköy- Şişli istikametinin araç trafiğini daha da işin içinden çıkılmaz bir duruma gireceği çok açık. Yapılan ölçümlerde şehrin hava ve gürültü kirliliğinin en yüksek çıktığı bu ilçelerde ayrıca bir rezidans daha yaparak binlerce aracı daracık yollara davet etmek bir çılgınlık. Arazide yapılaşma oranı normalde en fazla 3 emsalken, TOKİ’nin yaptığı planlardaki ufak hamlelerle emsal 10’a kadar çıkıyor. Çünkü planlarda, ‘bodrum katları emsale dahil değildir’ denerek sınırsız bodrum katı hakkı tanınırken, kot farkı (eğimli arazide zemin belirleme oranı) yokuşlu arazideki en yüksek nokta olarak tanınarak açıkta kalan bir çok katı da kağıt üzerinde bodrum katı göstermenin fırsatı veriliyor.”

ALTERNATİF BİR PROJE

Açtıkları davadan umutlu olduklarını söyleyen meclis üyesi, tek çekincesininse ‘ağır aksak işleyen yargı süreci’ olduğunu belirtiyor. Çaltı, “Peki itirazcılar olarak siz bu arazinin nasıl değerlendirilmesini talep ediyorsunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:

“Burası 1 milyar TL’ye satılsa bile bizi tatmin etmez. Çünkü biz buranın İstanbulluların lehine bir şekilde kullanılmasını istiyoruz. Büyük bir arazi. Rezidansların, AVM’lerin sıkıştırdığı bir ilçede burası cennet yapılabilir. Moskova’nın Kızıl Meydan’ı, ABD’nin Cenral Park’ına benzeyen yeşilliği bol, havuzları, çay bahçeleri, sosyalleşme alanları olan bir akciğer yapılabilir. Semtin aşağılarında yaşayan varoşların faydalanabileceği, plazalarda çalışırken yemek yemek için bile başka bir plazaya girmek zorunda kalan beyaz yakalılara bir mola yeri yapılabilir. Biz buradan Başbakan Erdoğan’a ve ona bağlı çalışan TOKİ’ye sesleniyoruz: Bir kez de rantı değil, halkı düşünün!”

ETİKETLER: firma proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-seferlik-halki-dusunun_79647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!