Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bu Şehirler Yüzecek!

Artan nüfusuyla baş etmekte zorlanan Çin, tam 5 metrekarelik yeni yol ve yerleşim yeri inşa etmeye hazırlanıyor. Ancak bu da yeterli değil. Bir sonraki proje ise su üzerinde şehirler inşa etmek olabilir.

yapi.com.tr
Bu Şehirler Yüzecek!

Su üzerine inşa edilmiş yüzen şehirler ihtimalini ilk değerlendiren ise AT Mimarlık Ofisi ve Çinli inşaat firması CCCC oldu. İki firma, tarafından hazırlanan yüzen şehir projesinin önümüzdeki yıl pilot ölçekte denenmesi planlanıyor. Hong Kong ile Macau arasında inşa edilmesi planlanan 10 kilometrekarelik ada şehir, anakaraya ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmış. Teoride burada yaşayan halkın, her türlü ihtiyacını burada karşılaması hedefleniyor.

  • Bu Şehirler Yüzecek!
  • Bu Şehirler Yüzecek!
  • Bu Şehirler Yüzecek!
  • Bu Şehirler Yüzecek!
  • Bu Şehirler Yüzecek!
  • Bu Şehirler Yüzecek!

Projenin mimarlarından Anthony Phan "İnsanların iş veya başka sebeplerle anakara ulaşmasına gerek kalmayacak. Her şey ada üzerinde olacak" diyor.

Sadece halkın sosyal ihtiyaçları değil temel ihtiyaçları bakımından da anakaraya ihtiyaç duymaması hedefleniyor. Örneğin şehrin elektrik ihtiyacının gel-git sayesinde karşılanması planlanıyor. Hatta toplanan çöplerin bile enerjiye dönüştürülmesi planlanıyor. Adada bazı yerel malları üreten fabrikalar bile tasarlanmış durumda. Ada şehir, küresel gelişmelere de uyumlu. Örneğin küresel ısınma nedeniyle su seviyesi yükseldikçe, ada da yükseliyor.

Böyle bir şehrin yaratılması her ne kadar şimdilik biraz "fütüristik" görülse de Çinli emlak yatırımcılarının bu işle yakından ilgilenmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-sehirler-yuzecek_120823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!