Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: İnce Toz Alarmı!

Çin, Pekin'i Taşıyor

Nüfus yoğunluğu, trafik ve hava kirliliği nedeniyle kentte hayat çekilmez hale gelince Çin Pekin'i taşımaya karar verdi. 21 milyon nüfuslu kentte bazı üniversiteler, hastaneler, devlet kurumları ve alışveriş yerleri, Pekin'e komşu Tianjin şehri ile Hebei eyaletine taşınıyor.

yapi.com.tr
Çin, Pekin'i Taşıyor

Cihan Haber Ajansı'nın haberine göre, nüfus yoğunluğu ve trafik sıkışıklığına çare arayan Pekin, başkentin ağırlığını çevre illere kaydırıyor. Son yılarda nüfus ve araç sayısının artmasıyla hayatın giderek çekilmez hale geldiği Pekin'de yetkililer, şehrin yükünü hafifletmek için kalıcı çözümler arıyor.

Geçen ay açıklanan ve yavaş yavaş uygulanmaya konmakta olan plana göre, 21 milyon nüfuslu Pekin'deki bazı üniversiteler, hastaneler, devlet kurumları ve alışveriş yerleri, Pekin'e komşu Tianjin şehri ile Hebei eyaletine taşınacak. Kararla birlikte Hebei ve Tianjin'deki emlak fiyatları artmaya başladı.

Yüksek hızlı trenle gelip gidecekler

Pekin, yeni planla şehrin trafik, su ve hava kirliliği sorununun önüne geçmeyi amaçlıyor. 6 çevre yolu otobanı, 9 da ana ekspres yolu olan Pekin'de 2011 rakamlarına göre 5 milyon kayıtlı araç bulunuyor. Sayının artışının kontrol altına alınabilmesi için plaka sınırlamasına gidilmişti. Otomobillerden çıkan gazın, şehrin hava kirliliğine sebep olan en büyük kirleticilerden olduğu belirtildi. Pekin, Tianjin ve Hebei'in birleştirilmesiyle üç yerdeki nüfus yaklaşık 115 milyona ulaşacak ve ortaya dev bir megapol çıkacak. Bağlantıların yapılması için yeni otobanlar ve hızlı tren yolları devreye sokulacak. Tianjin ve Hebei'in Baoding şehrinden Pekin'e yüksek hızlı trenle yarım saate gelinebiliyor.

8 toptan perakende pazarı da taşınıyor

Pekin'in yükünü hafifletmek için hükümet , başkentte bulunan 8 büyük toptan perakende pazarını da Yongqing şehrine taşıyacağını duyurdu. Cuma günü yapılan anlaşmaya göre Pekin'deki çeşitli giysi, perde, ayakkabı ve küçük malların satıldığı toptan perakende alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere Fengtai ilçesindeki Dahongmen pazarı, Hebei'in komşusu Yongqing'e taşınacak.

Yetkililer, Pekin'de 35 bin kişinin çalıştığı 9 bin dükkanın da taşınacağını açıkladı. Pekin'deki işçilerin yüzde 11.6'sının toptan ve perakende işinde çalıştığı biliniyor. Pekin Belediye Başbakan yardımcısı Cheng Gang, başkentin fonksiyonlarına uymayan küçük emtia pazarlarını da taşıyacaklarını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-pekini-tasiyor_120316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!