Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Sistemle Konut Alan Yarı Yolda Kalmayacak

TOKİ, zordaki müteahhit için çeşitli çalışmalar yaparken, Türkiye pazarına sessiz sedasız giren Danimarka'nın en büyük gayrimenkul geliştirme ve yatırım şirketi Keops da, projelerini yarım bırakan müteahhitlere karşı konut alıcılarını koruyan yeni bir sistem getirmeye hazırlanıyor.

Vatan Gazetesiiyasadaki dalgalanmayla birlikte bazı müteahhidin sıkıntıya düşmesi, akıllara "evler bitecek mi?" sorusunu getirdi. TOKİ, zordaki müteahhit için çeşitli çalışmalar yaparken, Türkiye pazarına sessiz sedasız giren Danimarka'nın en büyük gayrimenkul geliştirme ve yatırım şirketi Keops da, projelerini yarım bırakan müteahhitlere karşı konut alıcılarını koruyan yeni bir sistem getirmeye hazırlanıyor. ABD'de yaygın kullanılan bu 'şartlı satış' sisteminde, bankanın bir projeyi finanse edip etmemesi, o projenin önceden belirlenen bir oranda satılabilmesine bağlı.

Sistemde banka, kendisiyle anlaşmak isteyen müteahhite, daha inşaata başlamadan önce projesinin yüzde 60'ını belirlenen sürede satma şarü getiriyor. Dairenin peşinatını ödeyen aha ise dairesini teslim aldığında kalan bedeli ödemeye başhyor.

Proje yarım kaldığında alıcıya peşinatın iade edildiğini söyleyen Keops AB Gayrimenkul Geliştirme İnşaat Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Arslan, "Banka bütün süreci kontrol ediyor. Böylece alanın hiçbir riski bulunmuyor" dedi

Bakanlığa başvurdu
Arslan, bu sistemi getirmelerinde Türkiye'de ABD'dekinin aksine proje geliştirici, yatırıma ve müteahhitlik işlerinin aynı firma da toplanmasının hatalara daha açık bir yapı oluşturmasının etkili olduğunu kaydetti.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na başvurduklarını ve bankalarla görüşmelerini sürdürdüklerini belirten Arslan, uygulamanın Tüketiciyi Koruma Kanunu içinde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bakanlık onayladığı takdirde, sistem firmanın Çekmeköy'de inşa edeceği 230 akıllı evden oluşan White Side adındaki lüks konut projesinde de uygulanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-sistemle-konut-alan-yari-yolda-kalmayacak_47048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!