Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bu Sokak Başka Sokak

Tepe Grubu ile Real Collection RC Art Gallery ortaklığında ortaya çıkan proje kapsamında açılan Bilkent Sanat Sokağı, yurttaşlarla sanatçıları buluşturuyor. Sokakta zanaatçı, sanatçı ve tasarımcıların resim, fotoğraf, heykel, seramik, takı, cam, tekstil gibi konularda, kendilerine dönemsel olarak tahsis edilen mekânlarda sergileme ve üretim

Cumhuriyet ANKARA
Bu Sokak Başka Sokak

Tepe Grubu ile Real Collection RC Art Gallery ortaklığında ortaya çıkan proje kapsamında açılan Bilkent Sanat Sokağı, yurttaşlarla sanatçıları buluşturuyor. Sokakta zanaatçı, sanatçı ve tasarımcıların resim, fotoğraf, heykel, seramik, takı, cam, tekstil gibi konularda, kendilerine dönemsel olarak tahsis edilen mekânlarda sergileme ve üretim yapmalarına olanak veriliyor.

Bilkent Sanat Sokağı projesi, Ankara’da bir ilk olması bakımından da önem taşıyor. Bilkent Center Alışveriş Merkezi’nde, Tepe Grubu ile Real Collection RC Art Gallery ortaklığında geçen yıl açılan Bilkent Sanat Sokağı’nda yurttaşlarla sanatçılar yüz yüze buluşabiliyor. Resim, fotoğraf, heykel, seramik, takı, cam, tekstil gibi konularda zanaatçı, sanatçı ve tasarımcıların sokak içinde kendilerine dönemsel olarak tahsis edilen mekânlarda sergileme ve üretim yapmalarına olanak veren bir oluşum. Sadece plastik ve geleneksel sanatlar değil, antika, orijinal koleksiyonlar, performans sanatları, müzik, akla sanat adına ne gelirse Bilkent Center Sanat Sokağı’nda bir yeri var.

Benzeri oluşumların örnekleri dünyada da mevcut. İngiltere’deki Covent Garden bu oluşumlara bir örnek. Prag gibi Orta ve Doğu Avrupa kentlerinin de vazgeçilmez motiflerinden sanat sokakları. Bilkent Center Sanat Sokağı, sürekli değişen bir portre sergiliyor. Bu belki de projenin en can alıcı noktası; bir sanatçının en fazla bir - iki hafta süresince kiralayabildiği yerler, belli bir döngü ile sürekli farklı sanatçılar tarafından kullanıldığı için sokağın içeriği de sürekli bir devinim içinde oluyor.

Türkiye’nin en büyük sanat sokağı

Bilkent Sanat Sokağı’nın yöneticisi Rahmi Çöğendez, “Türk sanatını yurttaşlara tanıtmak, yurttaşların sanatla buluşmalarını sağlamak, Türk sanatının zenginliğini toplumumuza yaşatmak bizlerin borcudur. Bu projenin pek çok kente örnek teşkil edeceğini düşünüyorum” dedi. Amaçlarının sanatı Ankara’ya taşımak ve Ankara’nın aslında sanatın başkenti konumunda bulunduğunu kanıtlamak olduğunu söyleyen Çöğendez, başkente yılda 250 bin diplomatik giriş-çıkışın yapıldığını belirtti.

“Sanatımızı yurtdışına taşımak ve tanıtmak için bundan daha güzel bir olanak var mı? Türkiye kendisini sanatla tanıtmalı” diyen Çöğendez, sokağın içinde birçok sanat galerisinin yer aldığını kaydetti. Başkentin sanat anlamında yıllardır ihmal edildiğini kaydeden Çöğendez, bu tür oluşumların sayısının artmasıyla Ankara’nın eski önemine kavuşacağını dile getirdi. Çöğendez, “En azından biz Bilkent Sanat Sokağı olarak buna öncülük ediyoruz” dedi. Çöğendez şunları söyledi:

"Burası şu ana dek Türkiye’nin yapılmış en büyük sanat sokağı. Bir alışveriş merkezi içinde olması da bizim için hayli önemli. Keşke her alışveriş merkezi sanata bu kadar önem verse. Bu sokakta, zanaatçı, sanatçı ve tasarımcıların resim, fotoğraf, heykel, seramik, takı, cam, tekstil gibi konularda, kendilerine dönemsel olarak tahsis edilen mekânlarda sergileme ve üretim yapmalarına olanak veriliyor. Ayrıca sokağımızda her pazar günü bir antika pazarı kuruluyor. Eski kitaplardan harita ve gravürlere dek her şeyi pazarda bulabilmek mümkün. Bu pazar yurttaşlardan büyük ilgi görüyor. Sokak içinde aktif olarak üç büyük sanat galerisi faaliyetlerini sürdürüyor. Sevgi Sanat Galerisi, İlhan Sanatevi ve Gözde Sanat Galerisi. Ünlü ressamlar Remzi Taşkıran, Faruk Öz, Saim Dursun, Adil Ocak’ın da eserleri sergileniyor".

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-sokak-baska-sokak_75278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!