Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Buenos Aires Modern Sanat Müzesi Büyüyor

Arjantin Buenos Aires Modern Sanat ve Sinema Müzesi'ne ek olarak tek bir yapı olarak inşa edilecek kültür merkezi projesine başlanıyor. Şehir u

yapi.com.tr/Deniz TÜRKERİ
Buenos Aires Modern Sanat Müzesi Büyüyor

b>Arjantin Buenos Aires Modern Sanat ve Sinema Müzesi'ne ek olarak tek bir yapı olarak inşa edilecek kültür merkezi projesine başlanıyor. Şehir uzmanlarınca konut arsalarında yer alan bölgenin iyileştirilme fikri ile ortaya çıkan ve Mimar Emilio Ambasz'ın tasarladığı proje onbir milyon dolara mal olacak.

Sinema ve modern sanat müzesi iki bağımsız yapı olarak çalışıyor ve oldukça bilinen bir üslupte inşa edilmişler; birisi 50'lerin bilinen eski modernist ofis yapısı üslubunda, bir diğeri ise 19. yüzyılın Tabacalera olarak bilinen fabrika yapısı üslubunda yapılmışlar.


Müze çalışanlarına göre her iki müze de kendi giriş ve idari bölümlerine ihtiyaç duyuyor. Ayrıca koleksiyon, toplantı salonları ve arşiv bölümlerinin de ayrı olması gerekiyor. Ambasz ise bu sorunları iki müzenin bazı fonksiyonlarını bir kültür merkezi içinde birleştirerek çözmüş. Giriş ve idari bölümler de görkemli büyük bir ön cephe tasarlanarak çözümlenmiş.

Yeni yapı, ön ve yan cepheleri saran güney ışığının iç mekanlara ulaşmasını sağlayan balkonlardan ve iç avlu bahçelerinden oluşuyor. Bu mekanlar aynı zamanda bu arazide ilk kez görülecek yaygın ve çarpıcı yeşil balkonlar ve avluları içeren ayrıca cadde cephesindeki yeşil ve zengin görünümlü sürdürülebilir mimarinin oluşmasını sağlıyor.

Yapının arka bölümü yükseltilmiş karayolunu gören ve kültür merkezi ile ilgili bilgileri, etkinlikleri gösteren büyük ekranlar ve video projektörlerinden oluşan bir cepheye sahip ki cephe fonksiyon olarak sadece trafiğe yoğunlaşmış insanların birkaç saniyeliğine hayal dünyasına dalmasını amaçlıyor.Toplam 11300 metrekarelik bir alanda inşa edilecek projenin bitim tarihi 2006 olarak belirlenmiş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buenos-aires-modern-sanat-muzesi-buyuyor_22081.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!