Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bugün 17 Bin Çocuk Ölecek

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) zirvesi dün İtalya’nın başkenti Roma’da başladı. FAO Genel Sekreteri Jacques Diouf, dünyayı tehdit eden açlık sorununun ortadan kaldırılmasına yönelik gerekli altyapı yatırımları için 44 milyar doların yeterli geleceğine işaret etti, ancak örgütün kaynaklarının 1994 yılına oranla yüzde 22, personel

Cumhuriyet Gazetesi
Bugün 17 Bin Çocuk Ölecek

ünyada açlık ve gıda güvenliği gibi temel sorunların gündeme alındığı Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) zirvesi dün İtalya’nın başkenti Roma’da başladı. FAO Genel Sekreteri Jacques Diouf, dünyayı tehdit eden açlık sorununun ortadan kaldırılmasına yönelik gerekli altyapı yatırımları için 44 milyar doların yeterli geleceğine işaret etti, ancak örgütün kaynaklarının 1994 yılına oranla yüzde 22, personel açısından da yüzde 32 düzeyinde azaldığını açıkladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun toplantının açılışında yaptığı konuşmada dünyada 1 milyar insanın açlık sorunuyla boğuşmasına seyirci kalınamayacağını belirterek “Zirvenin yapıldığı bugün dünyada 17 bin çocuk açlık nedeniyle ölecek, her 5 saniyede bir çocuk, yılda 6 milyon çocuk yeterli beslenemediği için yaşamını yitiriyor” dedi.

FAO Genel Sekreteri’nin çağrısına uyarak 24 saat oruç tutan Ban, “Hiç de kolay olmadı. Ama pek çok insan için açlık günlük gerçeklerden biri” diye konuştu. Yaklaşık 60 ülkenin liderinin katıldığı Dünya Gıda Güvenliği zirvesinin sonuç bildirgesinde dünyada açlık sorunuyla karşı karşıya bulunanların sayısının yarı yarıya azaltılmasının hedeflenmesi yönünde bir karar çıkması beklense de, açlık sorununa köklü çözümler gerektiren finansal kaynakların noksanlığına vurgu yapılacak.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi zirvede yaptığı konuşmada, Aquila’dan örnek vererek hükümetin deprem faciası yaşayan kente 3 yıl için 20 milyar dolar destek verdiğini hatırlattı. Berlusconi, açlık sorunu için de her ülkenin kesin tarihler saptayarak belirli bir program geliştirmesini önerdi, özellikle küçük üreticilerin ve çiftçilerin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Roma Katolik Kilisesi’nin lideri Papa 16. Benediktus ise dünyanın çok derin bir ekonomik kriz yaşadığını belirterek istatistiklerin açlık çekenlerin sayısının giderek kabardığını yansıttığını söyledi.

Zirveye katılan Libya lideri Muammer Kaddafi, ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerin liderlerinin zirvede bulunmamasını eleştirerek bu tercihin, dünyayı tehdit eden açlık sorununa çare bulmak konusundaki isteksizliğin işareti olduğunu kaydetti. Kaddafi, “Daha önceki zirvelerde verilen sözler fos çıktı. Sömürgeci ülkeler, kalkınmakta olan ülkelere tazminat ödemeli” dedi.

FAO zirvesinin yapıldığı binanın önünde toplanan 70 ülkeden 600 küçük üretici, çiftçi ve balıkçı, toplantıyı protesto ederek alternatif bir forum düzenledi ve “Küresel düzeyde gerçek bir tarım reformuna gerek var” mesajını iletti. Küçük üreticiler adına konuşan Henry Saragih, açlık çekenlerin yüzde 80’inin küçük üreticiler olduğunu aktardı. Bu gruba Güney İtalya’dan gelen üreticiler de destek verdi.

‘Sorumlu kapitalizm’

Bugüne kadar kamuoyu önünde neredeyse hiç görüntü vermeyen İran’ın first lady’si Roma’da kameralar karşısındaydı. Zirve öncesi Roma’da dünya liderlerinin eşleriyle birlikte bir toplantıya katılan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın eşi Azam el Sadat Farahi, dünyada süre gelen yoksulluğun ve açlığın baş sorumlusunun kapitalizm olduğunu söyledi. El Sadat Farahi, yoksulluğun özellikle kadınları etkilediğine dikkat çekti ve dini öğretileri temel alan İran modeli izlenecek olursa sorunun çözülebileceğini öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bugun-17-bin-cocuk-olecek_74406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!