Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Buraya Fuar Demek Fuarcılığa Hakarettir

Bu yıl 72. kez kapılarını açan İzmir Uluslararası Fuarı bitti ama fuar tartışmaları bitmedi. İzmir işdünyasında, bugüne kadar kent ve Türkiye

Yeni Asır
Buraya Fuar Demek Fuarcılığa Hakarettir

b>Bu yıl 72. kez kapılarını açan İzmir Uluslararası Fuarı bitti ama fuar tartışmaları bitmedi.
İzmir işdünyasında, bugüne kadar kent ve Türkiye ekonomisine önemli katkıları bulunan Fuar'ın misyonunu doldurup doldurmadığı konusunda farklı fikirler ortaya çıktı. Bir grup işadamı Fuar'da ısrar etmenin artık bir anlamı kalmadığını ve son verilmesi gerektiğini öne sürerken bir kısım işadamı da Fuar'ın tarihi bir miras olduğu ve korunması gerektiğini savundu.

"Panayır yerine benziyor"
Eleştirilerin odak noktasında ise İzmir Uluslararası Fuarı'nın artık 'panayır' görünümünde olduğu iddiası yeraldı. Hatta bazı işadamları işi, "Buraya fuar demek, fuarcılığa hakarettir. İzmir Fuarı'nın neresi uluslarası olabilecek nitelikte" demeye kadar vardırdı. Bu eleştirilere karşı çıkanlar ise İEF'nin İzmir'in 72 yıllık bir geleneği olduğunu vurgulayarak, "Geliştirilebilir ama İzmir'in simgesi olmuş fuarımıza zarar vermeyelim" dedi.

"Tamamen değişecek"
Fuarın bu halinin eleştirilmesinin yanlış olduğunu belirten İZFAŞ yöneticileri ise, önümüzdeki günlerde Fuar alanının Mürsel Paşa Bulvarı kısmındaki bölümüne yeni bir fuar binasının yapılacağı ve İEF'nin görüntüsünün tamamen değişeceğini belirtti.
72 yıl sonra doruğa çıkan bu tartışmalar İEF'nin bir yol ayrımında olduğunu ortaya koydu. Ya İEF eskisi gibi devam edecek ya da yepyeni bir kimlikle İzmirli ve Egelilerin karşısına çıkacak.


İŞADAMLARINDAN ELEŞTİRİLER VAR
"Hemen kapatalım bitsin"
Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ve İZFAŞ eski Başkanı Uğur Yüce:

Artık bu fuarla ilgili söylenecek çok şey yok. Bence biran önce bitirilmeli. Bu fuar uluslararası falan değil, kendi kendimizi boşu boşuna kandırmayalım. Artık tüm dünyada fuarcılık ihtisaslaşmaya başladı. İzmir'in eksiği, bu tür fuarların yapılabileceği bir yapısının bulunmaması. Böyle bir bina yapıp İEF'ye son vermeliyiz ve Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark alanının yeniden düzenlenmesi ile ilgili projesi hayata geçirilmeli.

"Bizi hiç tatmin etmiyor"
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Salih Esen:

Buraya fuar demek fuarcılığa hakarettir. Burası sergi panayır karışımı bir yer. Ben İzmirli olmanın vermiş olduğu bir görev olarak düşündüğüm için şirketimle katılıyorum. Ama karşılığını, geri dönüşünü hiç bir zaman almadım. 'Aldım' diyen bir sanayici de görmedim. Zaten Avrupalılar değil bizden geri kalmış 3. dünya ülkeleri geliyor ve incik-boncuk getiriyor. İzmir ve İzmir ekonomisinin daha ileriye gitmesi için ihtisas fuarları düzenlenmeli.

"Dünya fuarları düzenleyelim"
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Enis Özsaruhan:

İzmir Uluslararası Fuarı eski önemini kaybetti. Artık ihtisaslaşma ve sektörel fuarlar üzerine yoğunlaşmalıyız. İzmir'in böyle panayır gibi bir fuara da ihtiyacı var ama bu ayrı bir adla yapılabilir. Hatta, İzmir Fuarı aynı tarihte uluslararası sektörel fuarlar şeklinde düzenlenebilir. Böyle panayır gibi olan fuarı da başka bir tarihte İzmir Fuarı adıyla düzenlenir buna da "Uluslararası" kelimesini koymazsınız, olur biter.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buraya-fuar-demek-fuarciliga-hakarettir_5977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!