Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Burhaniye'ye Müze

Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'ne bağlı Ören Beldesi'nde bulunan Adramytion Antik Kenti'nde 4 yıldan beri kazılar devam ederken, belediye ilçeye müze kazandırmak için çalışma başlattı.

Akşamalıkesir'in Burhaniye İlçesi'ne bağlı Ören Beldesi'nde bulunan Adramytion Antik Kenti'nde 4 yıldan beri kazılar devam ederken, belediye ilçeye müze kazandırmak için çalışma başlattı. Koca Cami karşısındaki eskiden askeri depo olarak kullanılan tarihi binanın restore edilerek Kuvayi Milliye Müzesi haline dönüştürüleceği bildirildi.

İlçedeki tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması için yoğun bir çalışma içine girdiklerini belirten Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova, bu eserlerin sergileneceği bir müze kurmak için de harekete geçtiklerini vurguladı. Burhaniye'ye bir müzenin şart olduğunu çünkü Adramytion antik kentinden çıkarılan eserlerin sergilenebileceği bir yerin bulunmadığını anlatan Akova, tarihi binanın restore edilerek müze yapılacağını söyledi.

Eskiden askeri depo olarak kullanılan binanın belediyeye devrinin yapıldığını belirten Başkan Akova, sözlerini şöyle tamamladı:

'Restorasyon için Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'ndan izin çıktı. Mimar Deha Nasman'a projesini hazırlattık. 350 bin YTL tutan restorasyon masrafının 100 bin YTL'sini hazırladık. Kalanı için de sponsor arıyoruz. Pek yakında restorasyona başlıyoruz. İlçemizde 4 yıldan beri yaz aylarında sürdürülen Adramytion kazılarında önemli bulgular elde edildi. Bu eserler kuracağımız müzede sergilenecek. Ayrıca Pazarbaşı Ailesi'ne ait eski sabunhane binası için de proje hazırlattık. O binayı da kültür merkezi yapacağız.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/burhaniyeye-muze_27944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!