Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bürokratlardan Hava Kirliliği Savunması

Sıhhıye ve Kızılay’da geçtiğimiz hafta hava kirlilik değerlerinin çok yüksek çıkması ilgili bürokratları harekete geçirdi. Düzenlenen basın toplantısında havanın kirli olmadığı, ölçümlerin hatalı, aletlerin arızalı olduğu ileri sürüldü. Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça, "bazı illerde hava kirliliğinin yüksek görünmesinin ölçüm hataları ve

Hürriyet ANKARA
1 Bürokratlardan Hava Kirliliği Savunması

Sıhhıye ve Kızılay’da geçtiğimiz hafta hava kirlilik değerlerinin çok yüksek çıkması ilgili bürokratları harekete geçirdi. Düzenlenen basın toplantısında havanın kirli olmadığı, ölçümlerin hatalı, aletlerin arızalı olduğu ileri sürüldü. Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça, "bazı illerde hava kirliliğinin yüksek görünmesinin ölçüm hataları ve istasyon arızalarından kaynaklandığını" bildirdi.

Akça, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Referans Laboratuvarında düzenlediği basın toplantısında, hava kirliliğiyle mücadele konusunda yapılan çalışmalar, mevzuat değişiklikleri ve yönetmelikler hakkında bilgi verdi.

Ulusal hava kalitesi izleme ağının çalışma sistemini anlatan Akça, Türkiye genelinden aldıkları bilgilerin insan eli değmeden otomatik olarak verilerin kamuoyuna aktarıldığı web sayfasına konulduğunu söyledi. Bu ölçüm cihazlarının çok hassas aletler olduğunu ve zaman zaman arızalanıp hatalı sonuçlar da verebildiklerini ifade eden Akça, bu arızaların bazen birkaç günlük süreleri kapsayabildiğini belirtti. Bu nedenle web sayfasında "anormal değerlerin" görülebildiğine işaret eden Akça, bunun da kamuoyunun yanlış bilgilenmesine neden olduğunu kaydetti.

Geçen seneki verilere göre Türkiye’nin büyük kesiminde hava kirlenmesi olmadığını, ancak Hakkari, Şırnak, Bitlis gibi illerin konumlarından kaynaklanan sebepler nedeniyle kükürtdioksit açısından bir miktar kirlenmenin görüldüğünü belirtti.

Ankara’daki durum

Akça, gazetecilerin, Ankara’daki hava kirliliğini gösteren değerlerin cihazdaki bozukluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorması üzerine de "Web sayfasında bazı illerin çok kirli gibi görünmesi, ölçüm hataları ve istasyon arızalarından kaynaklanmaktadır" dedi.

Akça, birkaç gün önce Ankara-Sıhhiye’deki değerlerin yüksek çıkmasının Hıfzıssıhha Enstitüsü önünde bulunan ölçüm cihazındaki arızadan kaynaklandığını belirterek, aynı bölgeye mobil araç gönderdiklerini ve değerlerin standartların çok altında olduğunun belirlendiğini bildirdi. Akça, bu tür sorunların diğer illerde de ortaya çıkabildiğini söyledi.

Kömür ile ilgisi

Bir gazetecinin, "kömür dağıtımıyla kirliliğin bir ilgisi var mı?" sorusu üzerine Akça, kömürün sadece bu sene değil, her sene aynı ilke ve esaslar üzerinden dağıtıldığını, bu ilke ve esasları belirleyen şartnameyi genelge olarak her yıl valiliklere gönderdiklerini kaydetti. Akça, "Bu sene daha çok mu kömür dağıtıldı bunu bilmiyoruz. Böyle bir veri bizde yok" diye konuştu.

Lütfi Akça, bir başka soru üzerine de Ankara’nın hava kirliliğinde geçmiş yıllara göre bir değişim olmadığını bildirdi.

Kükürtdioksit oranı iyi

Ertek, 2000-2008 yılları değerlendirildiğinde Ankara’nın havasında, yakıta bağlı olan kükürtdioksit açısından bir iyileşme görüldüğünü ve bunun da AB standartlarının da altında olduğunu bildirdi.

Daha çok hava şartlarına bağlı olan partiküller açısından ise bir değişiklik olmadığını belirten Ertek, azotdioksit açısından da 2000 yılına göre bir iyileşme yaşandığını kaydetti.

Öte yandan Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Ölçüm ve Denetim Daire Başkanı Eyüp Yahşi, bugün Hıfzısıhha Enstitüsü önüne getirilen mobil araçtan yapılan ölçümleri basın mensuplarıyla paylaştı. Yahşi, kükürtdioksit ve partiküller açısından yapılan ölçümlerin sonucu çıkan değerlerin sınırların çok altında olduğunu ifade etti.

Ciddiyete davet

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, hava kirliliğinin ölüm sınırını geçmesine "aletler bozuk" açıklaması yapan Bakanlık yetkililerini gayrıciddi bulduğunu belirtti. Akdur, Ankara Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Diyelim ki Sıhhiye’deki alet bozuktu. Bahçelievler’deki, Kayaş’taki, Demetevler’deki alet de mi bozuk? Bu son derece gayrıciddi bir açıklamadır. Özürü kabahatinden büyük bir açıklamadır. Bu açıklama hava kirliliği ölçümlerinin bağımsız bir kuruluş tarafından izlenmesini zorunlu hale getirmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/burokratlardan-hava-kirliligi-savunmasi_65249.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Her ciddi sorundaki gbi,ciddiyetsiz,tutarsız, sorumsuz, insanları ahmak yerine koyan, göz boyayıcı,görevini halka ve insanlığa karşı yapmayanların düştüğü traji komik bir durum.Yazıklar olsun. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!