Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa Deftardarlığı Şehrin Konut Envanterini Çıkardı

Bursa Defterdarlığı, bir ilke imza atarak Bursa’daki konutların bir envanterini çıkardı. Konutlardaki rayiç kira bedellerini de belirleyen Deft

Ticaretb>Bursa Defterdarlığı, bir ilke imza atarak Bursa’daki konutların bir envanterini çıkardı. Konutlardaki rayiç kira bedellerini de belirleyen Deftardarlık, kira gelirini düşük gösterenlere yönelik cezai işlem uygulamayı hedefliyor. Ayrıca, doktor ve avukatları da gerçek beyan konusunda uyarıyor. Tüm bu çalışmalarla, kayıt dışılığın Bursa’da önüne geçmeyi amaçlıyor. Vergi beyannamelerinin verilmeye başlandığı şu günlerde, Bursa Defterdarlığı işi sıkı tutuyor. 2004 yılını, kayıt dışılıkla mücadele yılı ilan eden Maliye, bu doğrultuda çalışmaları yoğunlaştırıyor.

Bursa Defterdarı Fatih Acar, Bursa’daki çalışmalara ilişkin bilgi verirken, bazı gayrimenkul sahiplerinin bugüne kadar, gerçek anlamda vergi vermediğinin ortaya çıktığını belirtti. Bunun en önemli nedeninin veri eksikliği olduğunu ve rayiç bedellerin nerede, ne kadar olduğunun belli olmamasını gösterdi. Acar, yapılan çalışmalarla bu eksikliğin, büyük ölçüde giderildiğini dile getirdi.

Yapılan çalışma kapsamında Bursa’daki gayrimenkullerin tamamının listesini çıkardıklarını ve rayiç bedellerini de belirlediklerini kaydetti. Acar, “Bu çalışmalar bize emlak vergisi mükelleflerinin gelirlerinin büyük bir bölümünü gizlediklerini gösterdi. Kiralar son derece düşük gösterilmiş. Artık eski dönem kapandı. Şimdi gayrimenkul sahiplerinin kiralarını doğru beyan etmesini istiyoruz. Kazancını doğru beyan eden mükelleflerle bir sorunumuz olmayacak, ancak gizleyenler hakkında geriye dönük işlem yapacağız” şeklinde konuştu. Defterdar Acar, ayrıca doktor ve avukatların da gerçek beyanname vermeleri konusunda da gerekli girişimlerin yapıldığını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Acar’ın verdiği bilgiye göre, Bursa’da toplam 566 bin 490 konut bulunuyor. Bunun 129 bin 67’si iki ve daha fazla gayrimenkule sahip kişilerden oluşuyor. 5 ve daha fazla gayrimenkule sahip olanların sayısı 11 bin 573, 10 ve daha fazla gayrimenkule sahip olanların sayısı da, 3 bin 10, 11 ve daha fazla gayrimenkule sahip olanların sayısı da 2 bin 310 olarak tespit edilmiş durumda.

Yeni rayiç bedellerinin de belirlendiği Bursa’daki bu çalışmalarla, Bursa’da gayrimenkul ve sermaye iradı vergi gelirlerinde ciddi bir artış bekleniyor. Beyaname vermede son tarih 19 Mart. Bursa Defterdarlığı ayrıca, doktor ve avukatlar üzerinde de ciddi çalışmalar yapıyor.

TMMOB’a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanlığı’na Adem Özdemir getirildi. Eski Başkan Cevdet Yüce’nin aday olmadığı seçimlerde ipi Adem Özdemir’in listesi göğüsledi.

Geçtiğimiz Ocak ayında yapılması gereken, ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen İnşaat Mühendisleri Odası 8. Genel Kurulu ılımlı bir ortamda gerçekleştirildi. İki gün süren Genel Kurul’un ilk gününde, sektörün sorunları anlatıldı. Almira’da yapılan ilk günkü kongrede, adaylar projelerini açıkladı.

Genel Kurul’da bir konuşma yapan eski Başkan Cevdet Yüce, inşaat mühendislerinin mevcut yasalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi, imar yasasında bir dizi yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Bursa’daki mevcut yapı stoğunun envanterinin çıkarılması gerektiğini kaydeden Yüce, kaçak yapıyla mücadele ve ulaşım projelerinin de bir an önce hayata geçirilmesinin şart olduğunu vurguladı. Genel Kurul’a, Çalışma Grubu’nun başkan adayı olarak giren Adem Özdemir de inşaat sektöründeki yaşanan sorunlara değindi ve sektördeki sorunların, kısa sürede giderilmesinin gerektiğini anlattı. Özdemir, sektörde mesleki sorunların yaşandığını işaret ederek, “Bunların çözüme kavuşturulması gerekiyor” dedi.

Çağdaş Mühendislerin adayı Tuncer Dikensak da Oda yönetiminde bir değişime ihtiyaç bulunduğunu kaydederek, değişimden yana olanlardan oy istedi. Almira Otel’de gerçekleşen Genel Kurul sonrasında şube merkezinde yapılan seçimlerde 799 üye oy kullandı. Kullanılan oyların 575’ini alan Adem Özdemir’in listesi ipi göğüslerken, Tuncer Dikensak 211 oy aldı. Yapılan seçimlerden sonra İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Adem Özdemir, Ekrem Algül, Sebahattin Çalışkan, Adem Bakır, Celal Demir, Mustafa Altın ve Serdar Atilla Erdem’den oluştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-deftardarligi-sehrin-konut-envanterini-cikardi_9047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!