Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa, Dünya Tarihi Kentler Birliği'nde

Restorasyon projeleriyle kentteki birçok tarihi yapıya yeniden hayat vererek turizme kazandırılmasını sağlayan belediyenin "Dünya Tarihi Kentler Birliği"ne 1 Ekim 2009'da yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi.

NTV
1 Bursa, Dünya Tarihi Kentler Birliği'nde

Restorasyon projeleriyle kentteki birçok tarihi yapıya yeniden hayat vererek turizme kazandırılmasını sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin "Dünya Tarihi Kentler Birliği"ne 1 Ekim 2009'da yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi.        

Surlar, tarihi hanlar, hamamlar ve sivil mimari örneği yapıların restorasyonu, tarihi mezar taşları ve anıt eserler gibi çeşitli envanter çalışmalarıyla Osmanlının ilk başkenti Bursa'nın tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesinin, Bursa'nın dünyanın önde gelen turizm kentleri arasında yer almasını hedeflediği kaydedildi.
        
Tarihi mirası gün ışığına çıkaracak 245 proje

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin her köşesinde tarihi eserlerin canlandırılarak turizm pastasından hak ettiği payı alması gerektiğini ifade etti.        

''Dünya Tarihi Kentler Birliği, dünyanın tarih ve kültürel miras anlamında öne çıkan seçkin şehirlerini bir çatıda toplayan önemli bir birliktir. Bursa'da tarihi mirası gün ışığına çıkaracak 245 projeyi başlattık. Bu noktada üyeliğimizin tescillenmesi bizi tarihi miras çalışmalarımız konusunda daha da tetikledi. Bursa, yaptığımız ve yapmayı planladığımız çalışmalarımızla yaşayan bir müze kent olacak.''        

Kurulduğu 1994 yılından bu yana tarihi mirasın dünya turizmine kazandırılması noktasında önemli çalışmalar yapan, bu alanda uluslararası tecrübeye sahip belediyelerin üye olabildiği Dünya Tarihi Kentler Birliğinin 85 üyesi bulunduğu, Türkiye'den de Bursa'nın yanı sıra İstanbul ve Konya büyükşehir belediyeleri ile Bursa'nın merkez Osmangazi ilçe belediyesinin üye olduğu bildirildi.        

Birlik üyeleri, bu yıl 12'ncisi 12-15 Ekimde Japonya'nın Nara kentinde düzenlenecek Dünya Tarihi Kentler Birliği Dünya Konferansı'nda bir araya gelecek.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-dunya-tarihi-kentler-birliginde_78217.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Dünya tarihi kentler birliği, Bursanın son durumunu veya tarihi şehrin göbeğinde TOKİ tarafından yapılmakta olan ve güzelim tarihi sindiren tipsiz yaklaşık 20 katlı binaları görse utanır. ve Bursa ilini üyelikten çıkarır. Bursadaki Bütün Mimar ve Mühendislere sesleniyorum. Lütfen bu duruma itiraz edelim. Şehrin kalbi tekleyecek (hava sirkülasyonu)......saygılarımla YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!