Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bursa Kent Müzesi Avrupa Finalinde

Bursa Kent Müzesi Avrupa Finalinde

NTViyarete açıldığı 2004 yılından bu yana yaklaşık 500 bin kişi tarafından gezilen Bursa Kent Müzesi, Avrupa Müze Forumu tarafından verilen ‘Avrupa Müzesi Ödülü’nde finale kaldı.

Açılan sergilerin tamamının Bursa’yla ilgili olduğunu söyleyen Müze Müdürü Ahmet Erdönmez, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan çalışmalarla öğrencilerin müzeyi gezerek, kent tarihini öğrenmeleri sağlandı. Bursa Kent Müzesi, toplumla örtüşerek, toplumun tüm kademelerine ulaştı. Böylelikle müzeyi bugüne kadar yaklaşık 500 bin kişi ziyaret etti” dedi.

Müze Müdürü Ahmet Erdönmez, Bursa Kent Müzesi’nin, Avrupa Müzeler Birliği’ne üye olması nedeniyle uluslararası iletişimde önemli noktaya geldiğini de anlattı:

“Avrupa Müzeler Birliği Başkanı Wim Van Der Weiden, geçtiğimiz yılın ekim ayında Avrupa Müze Forumu’nca verilen ‘Avrupa Müzesi Ödülü’ne aday olan müzemizde incelemelerde bulundu, müzenin Bursa’yı ne kadar yansıttığını, halkla ne kadar bütünleştiğini gördü. Her yıl 50-60 müzenin başvurduğu ödül için finallere kaldık. Siz çok modern bir müze yaparsınız ama halkın hiç umurunda değildir, müzenin halkla bütünleşebilmesi çok önemli. Ödüle hak kazanan müzeyi, 13 mayısta Lizbon’da yapılacak törende öğreneceğiz.”

Erdönmez, Bursa Kent Müzesi’ne olan ilginin gün geçtikçe arttığını da vurguladı:

“Bursalılar, artık kentin belleğini oluşturan ellerindeki eşyayı, müzeye bağışlıyorlar. Bu, çok önemli bir gelişme. Şu anda ağırlıklı olarak benim koleksiyonlarım sergileniyor, ama müze açıldığında bağışlanan parçaların oranı yüzde 1 iken şu anda bu oran yüzde 10’a çıktı. Koleksiyon, ancak bu şekilde oluşabilir. Bu dinamik yapı devam ederse Bursa Kent Müzesi’nin, Bursa ve Türkiye’nin önemli kültür kurumu olacağına inanıyorum.”

Erdönmez, müze binası karşısındaki maliye binasının da müzeye dahil edilebileceğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-kent-muzesi-avrupa-finalinde_45120.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!