Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa Kent Müzesi En İyi 5 Arasında

ABD’nin Princeton Üniversitesi Osmanlı ve Modern Türk Tarihi Bölümü öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Heath W. Lowry, Bursa’daki Kent Müzesi gibi müzelerin dünyada bir elin parmaklarını geçmediğini söyledi.

NTV-MSNBC/AA
Bursa Kent Müzesi En İyi 5 Arasında

BD’nin Princeton Üniversitesi Osmanlı ve Modern Türk Tarihi Bölümü öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Heath W. Lowry, Bursa’daki Kent Müzesi gibi müzelerin dünyada bir elin parmaklarını geçmediğini söyledi.

Yeni araştırmalar için geldiği Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu Kent Müzesi’ni gezen Lowry, kısa süre önce hem İngilizce hem Türkçe yayımlanan “Seyahatnamelere Göre Osmanlı Bursa’sı” adlı kitabını hazırlarken Kent Müzesi’ndeki bilgilerden yararlandığını belirterek, Müze’yi çok beğendiğini kaydetti.

Bursa ile ilgili her türlü tarihi bilgiye Kent Müzesi’nde kolayca ulaşabildiğini anlatan Lowry, “Araştırmalarım için dünyanın pek çok kentine gittim. Kentin tarihini, kültürünü ve özelliklerini bu kadar güzel tanıtan müzeler, bir elin parmaklarını geçmedi” dedi.

ABD’li profesör, Osmanlı ve Türk tarihine yönelik son araştırmasında, Batı Trakya bölgesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş dönemine ait yeni eserler bulduğunu, bu belgelerin Osmanlılar’ın fethettikleri ülkelerde ticarete ve kültüre çok önem verdiklerini ortaya koyduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-kent-muzesi-en-iyi-5-arasinda_30713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!