Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'da Kaçak Yapıya Geçit Yok

Osmangazi Belediyesi'nin 4 ayrı mahallede gerçekleştirdiği yıkım çalışmaları sırasında olaylar çıktı. Belediye yetkilileri ve polislere saldıranlara biber gazıyla müdahale edildi. Osmangazi Belediyesi tarafından daha önce yapılan uyarılara rağmen yapımı devam edilen 7 bina yerle bir edildi.

Olay Gazetesi
Bursa'da Kaçak Yapıya Geçit Yok

Osmangazi Belediyesi'nin 4 ayrı mahallede gerçekleştirdiği yıkım çalışmaları sırasında olaylar çıktı. Belediye yetkilileri ve polislere saldıranlara biber gazıyla müdahale edildi. Osmangazi Belediyesi tarafından daha önce yapılan uyarılara rağmen yapımı devam edilen 7 bina yerle bir edildi. Sabahın erken saatlerinde Emek Polis Karakolu önünde bir araya gelen belediye ekipleri, polis ve çevik kuvvet ilk önce Yenibağlar Mahallesi Albayrak Caddesi üzerinde bulunan Ali Ş. isimli şahsa ait kaçak oto lastikçiliği yapılan iş yerini yıktı. İş yerinin içerisinde bulunan malzemelerinin bina dışına çıkarılmasının ardından tek katlı yapı kısa sürede yerle bir edildi. Duruma tepki gösteren bina sahibi Ali Ş.’yi polisler sakinleştirdi.

Kaçak binaya sıva yapıyordu

Ardından belediye ekipleri ve polisler, Hamitler Mahallesi TOKİ karşısında bulunan Ahmet G.’ye ait kaçak yapılan tek katlı ikametin çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Ekiplerin gelmesi esnasında kaçak binaya sıva yapan Ahmet G., ilk önce binasından asla çıkmayacağını söyledi. Binanın içerisine giren ve tepki gösteren Ahmet G’yi polisler güçlükle dışarıya çıktı. Daha önce aynı yere yaptığı binasının da kaçak olduğu gerekçesiyle yıkıldığını belirten Ahmet G., konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağını söyledi. Güvenlik önlemlerinin alınmasından hemen sonra kepçe, tek katlı binayı 5 dakika içerisinde kullanılamaz hale getirdi.

Biber gazı ve göz yaşartıcı gazla müdahale

Ekipler ardından Yunuseli Mahallesi Mercan Sokak'ta bulunan 3 katı binanın ön kısmını yıktı. Buradaki yıkım çalışmalarından sonra ekipler, Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Yunuseli Mahallesi Şimşek Sokak'taki kaçak yapılan tek katlı binayı yıkmak istedi. Kepçenin ilk kazmayı vurması sırasında bir kadın evine girmek istedi. Polislerin kadını engellemesi esnasında bir grup vatandaş, yıkımı engellemeye çalıştı. Çok sayıda çocuğun da yer aldığı olay yerinde polisler, öfkeli kalabalığı biber gazı ve
göz yaşartıcı gazlarla etkisiz hale getirdi. Yıkım çalışmasının ardından belediye ekipleri ve polisler, güvenliği sağladıktan sonra olay yerinden ayrıldı.

Polise ve belediye ekiplerine taşlı saldırı

Ekipler ardından Yunuseli Mahallesi 1. Yılmaz Sokak'ta bulunan tek katlı ikameti kullanılamaz hale getirdi. Yaklaşık 50 çevik kuvvet ekibinin katıldığı yıkımda Yunuseli Mahallesi 3. Yılmaz Sokak'ta yaşanan olaylar gergin anlara sahne oldu. Ekiplerin daha önceki yıkım uyarısına rağmen inşaatına devam edilen 4 katlı binanın yıkımı esnasında olaylar çıktı. İlk önce binanın içerisinde bulunan çok sayıda vatandaşı polis ekipleri tahliye etti. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasından hemen sonra binanın ön
kısmı yıkılmaya başlandı. Tam bu sırada kimliği belirlenemeyen bina sahibinin bazı yakınları polislere taş attı. Çevik kuvvet ekiplerinin biber gazı ve göz yaşartıcı gaz kullandığı müdahalesiyle etkisiz hale getirilen bir şahıslar, bir süre ekiplere sözlü saldırıda bulundu. Sözlü saldırılar sebebiyle bir şahsın gözaltına alındığı olaylı yıkım, kaçak binanın büyük bir kısmının yıkılmasıyla sona erdi. Belediye ekipleri son olarak Bağlarbaşı Yılmaz Sokak'ta bulunan iki katlı binayı yerle bir ederek yıkımı tamamladı.

Nilüfer’deki yıkımlar olaysız geçti

Kaçak yapılaşma ile mücadeleye devam eden Nilüfer Belediyesi, çok sayıda kaçak binayı yıktı. Nilüfer Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Kaçak Büro ekipleri, Yolçatı ve Çalı mahallelerinde kaçak olarak yapan 5 iş yeri ve 7 ev ile temel aşamasındaki 2 inşaatı yıktı. Görevlilerin herhangi bir zorlukla karşılaşmadığı yıkımlarda kaçak bina yapan vatandaşlara ayrıca para cezası kesilirken, haklarından zabıt tutularak soruşturma başlatıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursada-kacak-yapiya-gecit-yok_73078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!