Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'da Tarihî Bey Sarayı Kazılarla Ortaya Çıkarılıyor

Prof. Dr. Metin İlkışık tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarda, Osmanlı Bey Sarayı'nın kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Prof. Dr. İlkışık'ın hazırladığı sonuç raporunda, en önemli kalıntı olarak Bey Sarayı'nın Cihannüma Kapısı olduğu tahmin edilen bölüme rastlandığı yer aldı.

Zaman Gazetesi
Bursa'da Tarihî Bey Sarayı Kazılarla Ortaya Çıkarılıyor

Prof. Dr. Metin İlkışık tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarda, Osmanlı Bey Sarayı'nın kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Prof. Dr. İlkışık'ın hazırladığı sonuç raporunda, en önemli kalıntı olarak Bey Sarayı'nın Cihannüma Kapısı olduğu tahmin edilen bölüme rastlandığı yer aldı. Yeraltı radar çalışmasının Haşim İşcan Parkı'ndan Tophane Meydanı'na kadar olan yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda yürütüldüğünü söyleyen Prof. Dr. İlkışık, "Türkiye'de ilk kez kent içinde bu kadar büyük bir alanda arkeojeofizik çalışması yapıldı. Osmangazi Belediyesi için gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar, yerin 6-7 metre altına inecek şekilde yürütüldü. Bir nevi yerin röntgen filmleri çekilmiş oldu. En kapsamlı çalışma, Bey Sarayı'nın da yer aldığı Orduevi içinde gerçekleştirildi. Burada yaptığımız taramalarda toprak altında duvar izlerine rastlandı." dedi.

Prof. Dr. İlkışık, taramalar sonucunda en önemli kalıntının Orduevi'nde askerî gazino altında bulunduğuna dikkati çekti. Burada bulunan bölümün, sultanların şehre baktığı yer (Cihannüma Kapısı) olabileceğini söyleyen Prof. Dr. İlkışık, bundan sonraki aşamanın yer altı radar çalışmalarının sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda keşif kazıları yapmak olduğunu söyledi. Türkiye'de kent içinde ilk kez yaklaşık 10 bin metrekareyi bulan, böylesine büyük bir alanda tarama yapıldı. Gerçekleştirilen taramalar sonucunda pek çok tarihî yapının izine rastlandı. Haşim İşcan Parkı'ndan Tophane Meydanı'na kadar olan bölgede yürütülen çalışmalarda Bitinya Sarayı'ndan Roma kalıntılarına, Osmanlı Bey Sarayı'ndan Ahmet Vefikpaşa Hastanesi kalıntılarına kadar pek çok yapının izlerine rastlandı. Devlet hastanesi karşısında kalan Haşim İşcan Parkı altında 2-3 metre yeraltında dehlizler, tüneller, yoğun yapı kalıntılarının izlerine rastlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursada-tarihi-bey-sarayi-kazilarla-ortaya-cikariliyor_73060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!