Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'da Tarihî Mezarlıklar Onarılacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçmişe ışık tutan tarihî mezarlıklar çirkin görüntülerden kurtulacak. Belediye Başkanı Recep Altepe, konunun vahametinin farkında olduklarını, Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri ile yaptıkları toplantıda gerekenin yapılması kararını verdiklerini söyledi. Mezarların çevre düzenlemesinin yapılacağını vurgulayan

Zaman Gazetesi
Bursa'da Tarihî Mezarlıklar Onarılacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçmişe ışık tutan tarihî mezarlıklar çirkin görüntülerden kurtulacak. Belediye Başkanı Recep Altepe, konunun vahametinin farkında olduklarını, Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri ile yaptıkları toplantıda gerekenin yapılması kararını verdiklerini söyledi. Mezarların çevre düzenlemesinin yapılacağını vurgulayan Altepe, kırılan mezarların da onarılıp bakımlarının gerçekleştirileceğini ifade etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, mezarların tarihi değer taşıdığını belirterek özellikle Emirsultan, Pınarbaşı ve Alacahırka mezarlıklarında çalışmaların kısa sürede başlayacağını dile getirdi. Altepe, yapılacak çalışmaları şöyle anlattı: "Öncelikle mezarlıkların dış duvarları yeniden yapılacak. Daha sonra mezarların iç rehabilitasyonuna geçilecek. Burada mezarlara imkan ölçüsünde yeni yollar açılacak ve merdivenleri onarılacak. Yolların kaplamaları da yapılacak. Mezarların etrafındaki demirler onarılıp boyanacak. Yeşillendirme ve çiçeklendirme çalışmalarının yanı sıra ışıklandırma çalışmaları da yapılacak. Altyapı tamamen değişecek. Çeşmeler ve giderlerle ilgili yeni düzenlemeler yapılacak."

Mezarlıklardaki tarihî mezar taşlarının elden geçirileceğini vurgulayan Altepe, kırılan ve dağılan mezar taşları ve lahitleri yeniden yapacaklarını dile getirdi. Alacahırka ve Pınarbaşı mezarlıklarında duvarların onarıldığını aktaran Altepe, Piremier ve Arabayatağı mezarlıkları gibi birçok mezarlığın da elden geçirileceğini kaydetti.

Çalışmalar bittikten sonra mezarlıkların çok daha temiz ve güvenli hale geleceğini vurgulayan Altepe, "Özellikle Emirsultan ve Pınarbaşı mezarlıklarımızın çok fazla ziyaretçisi var. Buralardaki çirkinlikleri ortadan kaldırmak zorundayız. Düzenlemeler tamamlandığında buralarda yürümekten ve dua etmekten büyük huzur duyulacak. Mezarlarını ziyaret eden insanları rahatsız eden kimse kalmayacak." diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim görevlisi Dr. Hasan Basri Öcalan, tarihî mezar taşlarının çok büyük bir hazine olduğunu belirterek, bunların muhafaza edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Mezar taşlarının restore edilerek korunmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Öcalan, bu taşların Osmanlı'nın ilk dönemindeki kültür ve tasavvuf hayatına ilişkin çok net bilgiler verebileceğini ifade etti. Öcalan, Emirsultan, Pınarbaşı ve Alacahırka mezarlıklarındaki mezar taşlarının önemine değinerek, "Mezarlıklardaki bu tarihî taşlar bakımsızlık nedeniyle dağınık, kırık dökük halde duruyor. Bunların bakımının yapılması yerinde bir çalışma. Eserlerin aslına uygun olarak restore edilmesi çok önemli." şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursada-tarihi-mezarliklar-onarilacak_69216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!