Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bursa'daki OSB'ler, Kendi Elektriğini Üretecek

BOSBİR Enerji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Kahraman, ''Bursa organize sanayi bölgeleri olarak bizler, yeterli, kaliteli, kesintisiz, çevreyle uyumlu ve en uygun fiyata enerji temimini amaçlıyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Bursa'daki OSB'ler, Kendi Elektriğini Üretecek

Foto: Metin Aktaş (AA)

BOSBİR Enerji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Kahraman, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAP) Bölge Müdürlüğü'nde, Bursa'da faaliyet gösteren 13 organize sanayi bölgesinin (OSB) girişimiyle oluşturulan ve kuruluşu son aşamaya gelen BOSBİR Enerji AŞ ile ilgili bilgilendirme amaçlı basın toplantısı düzenledi.

Enerji şirketine Bursa'daki 13 OSB'nin ortak olacağını dile getiren Kahraman, ''Şirkete yeni kurulacak OSB'ler de ortak olabilecek. Şirkete hiçbir gerçek veya tüzel kişi ortak olamayacak. Bu çok önem verdiğimiz bir husus. Burada amaç kişisel çıkarlar değil, Bursa ve Türkiye olarak toplumsal çıkarlardır. Dolayısıyla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) OSB ve Demirtaş OSB, en büyük tüketim sahibi bölgeler olarak şirkette en büyük paylara sahip olacaklar'' diye konuştu.

Kahraman, şirketin kuruluşuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüştüklerini ve gerekli desteği aldıklarını vurgulayarak, bugün itibarıyla da BOSBİR Enerji AŞ olarak ortaklık için Elektrik Üretim AŞ'ye gerekli müracaatı yaptıklarını belirtti.

Konya'da 1,5 milyar dolarlık enerji santrali yatırımı

Enerji Üretim AŞ ile ortaklığın ardından ilgili bakanlık ve hükümetin onayıyla Konya'nın Karapınar ilçesindeki kömür havzasında 1500 megawatt büyüklüğünde bir enerji santrali yatırımını hayata geçirmek istediklerini anlatan Kahraman, şöyle devam etti:

''Hali hazırda Bursa'da OSB'lerimizin 600 megawatt civarında puant gücü, yılda 3,1 milyar KWH enerji tüketimi bulunmaktadır. Enerji Üretim AŞ ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bu gücü fazlasıyla karşılayacak, üzerine ulusal sisteme de enerji temin edecek bir termik santralin yatırımını gerçekleştirmenin mümkün olacağı kanaatine vardık. Bursa organize sanayi bölgeleri olarak bizler, yeterli, kaliteli, kesintisiz, çevreyle uyumlu ve en uygun fiyata enerji teminini amaçlıyoruz. Biz, sanayimize ve ülkemize yerli kaynakları kullanan böyle hayırlı bir yatırımı gerçekleştireceğimiz inancındayız.''

Kahraman, bir gazetecinin, ''Projenin maliyeti nedir ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan teşvik alacak mısınız?'' sorusuna, ''1,5 milyar dolarlık bir yatırım. Teşviklerden de yararlanacağımızı düşünüyorum ama biz birkaç banka ile görüştük'' yanıtını verdi.

''Artık enerji dağıtımı özelleştiği için firmalar istedikleri firmadan elektrik alabiliyorlar. BOSBİR Enerji olarak diğer firmalarla rekabet edebileceğinizi düşünüyor musunuz?'' sorusu üzerine de Kahraman, ''Bizimki uzun soluklu bir yatırım. Amacımız OSB'lere en ucuz elektriği sağlamak. 1 kilowatt elektriği de 5 sent (ABD doları) civarında satmayı planlıyoruz. Bu fiyat oldukça iyi'' dedi.

Kahraman, Bursa'daki OSB'lerin güç birliği yaparak çok önemli bir projeye imza attığını vurgulayarak, böyle bir çalışmanın Türkiye'de ilk olduğunu sözlerine ekledi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursadaki-osbler-kendi-elektrigini-uretecek_91357.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!