Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursagaz 2012'de 1,6 Milyar Metreküp Gaz Hacmine Ulaşacak

Bursagaz Genel Müdürü Tola, ''2012 yılı yatırım programı için genişleme ve yapılaşmaya bağlı hat talepleri kapsamında 90 kilometre polietilen ana hat, 6 bin adet servis kutusu ve 70 kilometre servis hattı yapmayı hedefliyoruz. 2012'de abone sayımızı 776 bin'e, gaz kullanıcı sayımızı 653 bin'e çıkarmayı ve toplamda 1,6 milyar metreküp gaz hacmine

yapi.com.tr
Bursagaz 2012'de 1,6 Milyar Metreküp Gaz Hacmine Ulaşacak

Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, Almira Otel'de düzenlenen basın toplantısında, 2011'i başarı dolu bir yıl olarak geride bıraktıklarını, yıl sonu itibarıyla 741 bin abone ve 609 bin gaz kullanıcısına ulaştıklarını belirterek, toplamda 5 bin kilometre uzunluğundaki şebekeyle Türkiye'nin 3. büyük doğalgaz dağıtım şirketi konumunda olduklarını bildirdi. Vizyonlarının doğalgaz dağıtımında dünya klasmanında örnek bir kuruluş olmak ve grup şirketlerine sinerji yaratacak müşteri portföyünü kazanmak olduğunu vurgulayan Tola, ''Sürdürülebilir ve güvenli doğalgaz arzı sağlamak ve ilkleri başararak, yasal mevzuata uygun, kaliteli, çevreci ve çözüm odaklı dağıtım hizmeti sunmayı misyon ediniyoruz'' dedi.
    
Tola, yıllık 1,5 milyar metreküp gaz hacmiyle güvenli ve sürekli doğalgaz arzı sağlayan Bursagaz'ın 2011 yılında 5 milyon TL şebeke yatırımı gerçekleştirdiğini kaydederek, dağıtım sektörüne katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti. 2011 yılında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve şebekenin en önemli bileşenlerinden olan vana odalarının bakımının kumlama tekniğiyle gerçekleştirildiğini anlatan Tola, ''2011'de pek çok önemli projeye imza attık. Yaklaşık 35 bin yeni abone ve 44 bin yeni gaz kullanıcısını sisteme kazandırarak Bursa'nın ekonomisinde katma değer oluşturmaya devam ediyoruz. Şebeke işletmeciliği adına Bursagaz sektörde son derece önemli bir yere sahip. Scada ve GIS projeleri ilk fazlarının devreye alınmasıyla ve ardından gelişecek olan ERP entegrasyonuyla rol model olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz'' diye konuştu.
    
Tola, 2012 yılı hedeflerini, kurumsal itibarı ve performansı artırmak ve kurumsal riskleri yönetmek olarak belirlediklerini, bu kapsamda 28 yeni projenin daha hayata geçirileceğini belirterek, şu bilgileri verdi:
    
''2012 yılı yatırım programı için genişleme ve yapılaşmaya bağlı hat talepleri kapsamında 90 kilometre polietilen ana hat, 6 bin adet servis kutusu ve 70 kilometre servis hattı yapmayı hedefliyoruz. 2012 yılında 160 kilometre ilave şebeke yatırımı için 6,5 milyon TL, bina ve teknolojik yatırımlar için 8,5 milyon TL olmak üzere, toplamda 16 milyon TL yatırım planlanmıştır. 2012 yılında abone sayımızı 776 bin'e, gaz kullanıcı sayımızı 653 bin'e çıkarmayı ve toplamda 1,6 milyar metreküp gaz hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. 2012 yılında açılışını gerçekleştireceğimiz Nilüferköy Şebeke Yönetim ve Kontrol Merkezi, Türkiye'de doğalgaz dağıtım şirketlerine örnek teşkil edecek.''
    
Genel Müdür Tola, bir soru üzerine, bin metreküp doğalgaza 766 TL ödendiğini, bunun 23 TL'sinin ÖTV, 116 TL'sinin KDV, 44 TL'sinin Bursagaz'a, 581 TL'sinin ise ana para olarak BOTAŞ'a gittiğini belirterek, ''Bu tarife Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından planlanıyor. Bursagaz kafasına göre tarife koyamıyor'' dedi.

ETİKETLER: firma enerji kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursagaz-2012de-1-6-milyar-metrekup-gaz-hacmine-ulasacak_91139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!