Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa’nın Başta Metro İstasyonları Olmak Üzere Önemli Güzergahları İznik Çinileriyle Süsleyecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi, metro istasyonları ile kentin belli başlı noktalarındaki güzergahları, İznik çinisiyle işlenmiş tarihi figürlerle donatacak.

yapi.com.tr / AA
Bursa’nın Başta Metro İstasyonları Olmak Üzere Önemli Güzergahları İznik Çinileriyle Süsleyecek

Foto: AA

Bursa Büyükşehir Belediyesi, metro istasyonları ile kentin belli başlı noktalarındaki güzergahları, İznik çinisiyle işlenmiş tarihi figürlerle donatacak.

İznik Çini Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Işıl Akbaygil'le Gönül Dostları Sofrası'nda bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin İznik çinisi ile süslenmesini öngören ve İznik Çini Vakfı ile ortaklaşa yürütülecek çalışmanın, Bursa'nın kent kimliğine estetik bir değer katacağını söyledi.

Bursa'nın tarihi ve kültürel değerleriyle, dünya kültür birikimine pek çok kazanımlar sağladığını ifade eden Altepe, şöyle konuştu:

''Türk gölge oyununun Bursa orijinli iki karakteri 'Karagöz-Hacivat', hiçbir müzik enstrümanı kullanılmadan sergilenen dünyanın ilk ve tek folklorik gösterisi 'Kılıç Kalkan', yine çini sanatının en seçkin örneklerinin yer aldığı 'Yeşil Türbe' gibi Bursa'nın simgesi haline gelmiş tarihi ve kültürel değerlerinin İznik çinisi ile işlenmiş figürlerini, metro istasyonları ile yaya trafiğinin yoğun olduğu gezinti alanlarında, Bursalı hemşehrilerimizle buluşturacağız. Böylelikle, Bursa'nın tarihi değerleri hakkında genç kuşaklarımızı bilgi sahibi yapabileceğimiz gibi Bursa'ya yurt içi ve dışından gelen turistlere de şehrimizin değerlerini tanıtmış olacağız.''

Prof. Dr. Işıl Akbaygil de İznik çinisinin uluslararası arenada Türkiye'nin sembolü olarak kabul edildiğini vurguladı. Akbaygil, şunları kaydetti:

''Bursa, İznik çinisi gibi dünya çapında çok önemli bir değere sahip. Vakıf olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi metro duraklarının duvarlarını, İstanbul'un tarihi kesitinde dönüm noktası teşkil eden olayların tasviriyle resmettik. Çini sanatının merkezi Bursa'da benzer çalışma içinde bulunmaktan büyük bir onur duyacağız. AB ülkelerinin kendi bünyesinde kurdukları seramik birliğine Türkiye de davet edildi.''

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-basta-metro-istasyonlari-olmak-uzere-onemli-guzergahlari-iznik-cinileriyle-susleyecek-_90315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!