Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'nın 'Çılgın Proje'si; ''Dağyenice Tatil Kasabası''

Bursa Valisi Şahabettin Harput, ''Turizm sektörü içinde Dağyenice Termal Turizm Merkezi, Bursa'nın mega prestij projesi olup Türkiye'nin bu alandaki ilk ve en büyük entegre termal sağlık turizm kompleksidir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Bursa'nın 'Çılgın Proje'si; ''Dağyenice Tatil Kasabası''

Foto: Murat Aydın (AA)

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Valilik binasında düzenlediği basın toplantısında, Nilüfer ilçesinin Dağyenice köyüne yapılması planlanan tatil köyü ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Proje için uygulama planlarının bu sene içinde bitmesini beklediklerini belirten Harput, tatil köyünün 7 bin yatak kapasitesi olduğunu ve 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirtti.

Dağyenice Termal Turizm Merkezi ile ilgili tüm eleştiri ve önerileri hassasiyetle takip ettiklerini ifade eden Harput, ''Dağyenice Tatil Köyü, Bursa'nın 2023 yılındaki 5 milyon turist hedefinin yüzde 10'unu karşılayacak. Bu da yıllık 500 bin turisti Bursamıza ve ülkemize kazandırılması anlamını taşımaktadır. Tatil köyü, 10 bölgeden oluşacak. Kamulaştırma bedellerinin yaklaşık 80 milyon TL'ye mal olması bekleniyor. Bu yıl içinde alt yapı ve ulaşım çalışmalarını başlatmayı hedefliyoruz'' dedi.

Harput, Bursa'nın sanayiye doyduğunu ve her sene 50 binden fazla nüfus artışı olduğunu kaydederek, ''Birinci derecede istihdam sektörü, hizmet sektörü olmalı. Bunun lokomotifi de turizmdir. Bursa'da sanayi ve otomotiv dönemi devrim ise turizm, Bursa'da ikinci bir devrim olacaktır. Bursa bu konuda da söz sahibi olacak. Şu an için dünyada 1 trilyon dolar turizm pastası var. Bu pastadan pay almak bizim de hakkımız. Buna da imkan ve gücümüz var. Turizme girmek eskilerin tabiriyle artık bizim için hem farz, hem sünnettir'' şeklinde konuştu.

Projeyle ilgili zaman zaman eksik bilgiye dayalı farklı yorumların olduğunu anlatan Harput, şöyle devam etti:

''Projenin hedefi, yılda 400 milyon dolar dövizi ülkemize kazandırmaktır. Maliyeti yaklaşık 1,5-2 milyar dolardır. Projeyle 15 bin kişilik bir kasaba ve 5 bin kişilik istihdam görülmektedir.''

''Proje şehir merkezi ve Uludağ ile entegre şekilde planlanmıştır''

Vali Harput, Dağyenice Termal Tatil Köyü'nde gelişmiş dünya ülkelerinde hızla yayılan akıllı kent anlayışının esas alındığını belirtti.

Burada, 21. yüzyılın bilgi, bilişim ve çevre anlayışının temel ilke olarak benimsendiğini vurgulayan Harput, ''Sıfır karbon ve sıfır atık anlayışıyla yola çıkılmıştır. Termal turizm merkezinde doğanın bütün güzellikleri korunarak kullanılması amaçlanmıştır'' dedi.

Çevre ve insan sağlığının en üst düzeyde korunacağını dile getiren Harput, şunları kaydetti:

''Ulaşım, raylı sistem şeklinde öngörülmüştür. Turizm merkezi içinden ve buradan Uludağ'a teleferikle ulaşım öngörülmüştür. Proje şehir merkezi ve Uludağ ile entegre bir şekilde planlanmıştır. Turizm sektörü içinde Dağyenice Termal Turizm Merkezi, Bursa'nın mega prestij projesi olup Türkiye'nin bu alandaki ilk ve en büyük entegre termal sağlık turizm kompleksidir. Mimari olarak belli oranda Bursa'nın kimliğinin yansıtılması amaçlanmıştır. Bu bölgeye gelen tatilci, yarım saat içinde Uludağ'a çıkabilecek. Burada zirvenin tadını çıkaracak. Yine aynı şekilde teleferikle tatil köyüne geri gelecek ve sıcak suyun tadını çıkartabilecektir. Bakanlar Kurulu ile bölge turizm bölgesi olarak belirlendi. Bölge bin 6 hektardır. Bölge ile ilgili master planı tamamlandı. 1/25 binlik plan da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen hafta Cuma günü onaylandı.''

Dağyenice'nin, Türkiye projesi, vizyon ve hitap ettiği kitle olarak ise dünya projesi olduğunu belirten Harput, projeyle ilgili yerli ve yabancı yatırımcıların talepte bulunduğunu bildirdi.

Harput, bölgeyi bütünsel bir yaklaşım içinde birbiriyle entegre olarak planlı götürmek istediklerini belirterek, ''Bu proje tamamıyla özel sektör tarafından yapılacak. Sadece altyapısını devlet yapacak'' dedi.

Vali Harput, Dağyenice bölgesindeki yaklaşık 2 bin 500 dekarlık alanda, tahmini 80 milyon liralık kamulaştırma yapılacağını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-cilgin-projesi-dagyenice-tatil-kasabasi_90800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!