Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bursa'da Kentsel Dönüşüm Başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılında yaşanan heyelanın ardından göçen İntam Bloklarının bulunduğu alandaki dönüşüm çalışmalarını, ağır hasarlı olduğu için boş duran 99 Bloğunun yıkımıyla başlattı. Belediye Başkanı Recep Altepe, biran önce tamamlamayı hedefledikleri proje ile Çekirge’nin yine en prestijli semt haline geleceğini söyledi.

yapi.com.tr
Bursa'da Kentsel Dönüşüm Başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çekirge’de 2006 yılında yaşanan heyelan sebebiyle çöken İntam bloklarının bulunduğu alanla ilgili dönüşüm çalışmalarının da startını verdi. Heyelanın ardından çöken İntam 95 ve 97 Bloklarının hemen yanında bulunan ve ağır hasan gördüğü için o günden bu yana boş duran İntam 99 bloğunun yıkımına başlandı.

"Yaraya merhem olmak için çalıştık"

Heyelanın yaşandığı dönemde Osmangazi Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan ve süreci ilk günden beri takip ettiğini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa’nın en prestijli bölgesinde 2006 yılında istinat duvarı kaydı, hem daire sakinlerinin, hem de mahallenin huzuru kaçtı. Daire sahipleri evlerini boşalttı. Biz de o zaman belediye olarak önlemlerimizi aldık. Bir hafta sonra da İntam 95 e 97 binaları çöktü. İlk günden itibaren konunun çözümü için çalışmaları başlattık ancak ilçe belediye olduğumuz için bir şey yapamadık, yetkiler Büyükşehir’deydi. Büyükşehir Belediye Başkanı olur olmaz, bu yaraya merhem olmak için tüm ekibimizle yoğun bir çalışma yaptık. Birkaç proje hazırladık ancak bunlar kabul görmedi. Sonunda arkadaşlarıma ‘beni de mal sahibi olarak düşünün ve kabul edebileceğim bir proje getirin’ dedim. Kendimi mal sahiplerinin yerine koydum. Hem belediyenin hem de hak sahiplerinin çıkarlarına en uygun projeyi sonunda hatırladık. Hak sahiplerinin yüzde 90’ı muvafakat verdi ve tapu devir işlemleri de başladı. Kalan yüzde 10’u da kamulaştırma istedi. Anlaştıklarımız oldu, bazıları için de değer tespit çalışmaları ilgili kurumlar tarafından sürüyor. Tapuların yüzde 75’i Büyükşehir’e geçince, boş olan İntam 99 bloğunda da yıkımı başlatıyoruz” diye konuştu.

"Bursa’ya prestij katacak"

Yıkılan binalarda Bursa’nın seçkin ailelerinin oturduğunu da hatırlatan Başkan Altepe, “Kentin en prestijli semtinden daire alan vatandaşlarımız mağdur olmaması için gereken her şey yapıldı. Yapılacak proje ile burası yine Bursa’nın en prestijli semti olacak. Hem yasal prosedürler hem de herkesin içine sinen bir proje hazırlanması amacıyla biraz zaman kaybettik ancak artık bir an önce başlayıp, projeyi tamamlamak istiyoruz. Şimdiden hem Bursa’mıza hem de hak sahiplerine hayırlı olsun” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursada-kentsel-donusum-basladi_104199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!