Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa’nın Tarihi Hanları Eski İhtişamına Kavuşuyor

Tarihi İpek Yolu’nda yer alan ve Bursa’yı uluslararası ticarette önemli bir merkez haline getiren Bursa’daki tarihi hanlar, yeniden eski ihtişamına

Ticaret
2


b>Tarihi İpek Yolu’nda yer alan ve Bursa’yı uluslararası ticarette önemli bir merkez haline getiren Bursa’daki tarihi hanlar, yeniden eski ihtişamına kavuşuyor.

Büyükşehir Belediyesi, tarihi hanların etrafındaki binaları teker teker yıkıyor. Proje tamamlandığında, Bursa’daki tarihi hanlar, yeniden bütün ihtişamıyla gün ışığına çıkacak ve dendiğine göre, kent halkı da yeniden tarihiyle buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve Bursa’daki tarihi hanları gün ışığına çıkarmayı amaçlayan “Tarihi Hanlar Projesi” nihayet hayata geçiriliyor.

Projenin ilk etabında, tarihi geyve ve fidan hanlarının etrafını çevreleyen binalar yıkılıyor.

Bu konuda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)’nun da desteğini alan Büyükşehir Belediyesi, BTSO’ya ait eski binayı ve buna bağlı ek hizmet binalarını yerle bir etti.

Bursa Ticaret Borsası’nda daha önce yaptığı açıklamalara sadık kalması durumunda, Belediye’nin bu binayı da kısmen ya da tamamen yıkarak, tarihi hanları gölgeleyen bu binayı da ortadan kaldıracak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, Bursa’da buram buram tarih kokan ve tarihi İpek Yolu’nda Bursa’yı önemli bir merkez haline getiren “Tarihi Hanlar Projesi”ne büyük önem verdiklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, Bursa’nın, Selçuklu dönemine uzanan köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtirken, başlatılan projeyle tarihi hanları çevreleyen binalardan kurtararak, bu tarihi dokunun yeniden gün ışığına çıkarmayı amaçladıklarını anlattı.

Bu projede Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ciddi desteğinden söz eden Büyükşehir Belediye Başkanı Bilenser, ayrıca Bursa Ticaret Borsası’yla da görüşmelerin sürdüğünü son iki katının hemen yıkılacağını, anlaşma sağlanması halinde, tümümün yıkılacağını ve böylece hem Fidan Han, hem Geyve Han ve hem de Koza Han’ın gün ışığına çıkarılmış olacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-tarihi-hanlari-eski-ihtisamina-kavusuyor_5104.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • biraz daha farklı olabilirdi çok çirkin olmuş YANITLA
  • haberin tarihine bakıyorum 5 yıl geçmiş.. projeden eser yok.. balibey han dediğinizi duyar gibiyim de... o da hikaye.. biz efsanelerimizi geri istiyoruz.. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!