Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa’nın Tarihi Surlarına Onarım

Bursa’nın Tarihi Surlarına Onarım

NTV
Bursa’nın Tarihi Surlarına Onarım

ökme tehlikesi bulunan 3 bin yıllık Bursa’nın tarihi surları, eğilen taşlar tek tek numaralanarak yeniden inşa ediliyor. Çalışmaların 2 ay içinde bitirilmesi bekleniyor.

Osmangazi Belediyesi, Maltepe Üniversitesi’nin danışmanlığında ve Anıtlar Kurulu’nun izniyle başlayan Saltanat Kapı restorasyonunu tamamlamak üzere. 1855 depreminde yıkılan Saltanat Kapı onarımı ile birlikte 3 bin yıllık surlarda meydana gelin eğilmeler de ortadan kaldırılıyor. Çalışma kapsamında Ortapazar Caddesi ve Tophane Caddesi’nin kesiştiği bölgede bulunan orijinal surdaki eğilen taşlar tek tek numaralandırılıyor. Bu işlemin ardından taşlar tek tek sökülerek yenilenecek.

Taşlardaki eğilmenin surların üstündeki toprak baskısından kaynaklandığı belirtilirken, taşların yenilenmesinden sonra surlarda asırların verdiği kirlilik de yapılacak temizlemeyle ortadan kaldırılacak. Böylece yeni inşa edilen Saltanat Kapısı ile aynı temizlikte bir sur duvarı ortaya çıkmış olacak.

Osmangazi Belediyesi’nin kendi ekip ve malzemeleriyle yaptığı çalışmanın 150 bin YTL’ye mal olması planlanıyor. Çalışmalar 2 ay içinde tamamlanarak, Hisar Kapı veya Saltanat Kapı olarak bilinen bölge kullanıma açılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-tarihi-surlarina-onarim_39504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!