Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursaray’da “Akıllı Bukart” Dönemi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşım konusunda çağdaş ve ekonomik katkı sağlayıcı çözümler çerçevesinde, BursaRay’da “Akıllı BuKart” sistemine geçti

NTV-MSNBCb>Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşım konusunda çağdaş ve ekonomik katkı sağlayıcı çözümler çerçevesinde, BursaRay’da “Akıllı BuKart” sistemine geçti.

Kredi yüklenebilir özelliğe sahip “Akıllı BuKart” sistemi ile ulaşımda vatandaşlara, yüzde 25’e varan indirim olanağı sağlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, Akıllı BuKart’ın kullanıma başlanması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 3 ay önce satışa sunulan “Manyetik BuKart”tan sonra “Akıllı BuKart”ı hizmete sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.

TOPLU ULAŞIMDA MANYETİK VE AKILLI KART
Dünyadaki bütün modern kentlerde olduğu gibi Bursa’da da artık toplu ulaşımda manyetik ve akıllı kartların kullanılacağını anlatan Bilenser, akıllı kartı kullananların yüzde 18-25 arasında az ücret ödeyerek yolculuk yapabileceklerini söyledi.
Bilenser, halen manyetik kartta 600 bin lira olan yolculuk bedelinin akıllı kartta 500 bin, 400 bin olan indirimli yolculuk bedelinin de 300 bin lira olacağını kaydederek, “Çok kısa süre sonra toplu ulaşım entegrasyonuna dahil otobüs ve midibüsler de bu sisteme monte edilecek” dedi.
Erdoğan Bilenser, yakın zamanda önce uzun hatlarda olmak üzere tüm hatlardaki midibüs seferlerinin kaldırılarak yerine otobüs seferleri başlatılacağını anlattı.

‘SORUNLARI GİDERMEYE ÇALIŞIYORUZ’
BursaRay Osmangazi İstasyonu ile Heykel arasında ring yapan otobüslerde ücretsiz, BursaRay Küçük Sanayi İstasyonu ile Uludağ Üniversitesi arasında ise “çok düşük ücretle” yolculuk yapılması konusunda çalışma yapıldığına da değinen Bilenser, “Ulaşım entegrasyonu çok kolay bir şey değil. Sıkıntılarımız var ve biz bunun farkındayız. Ancak bir taraftan vatandaşlarımıza daha çağdaş bir ulaşım hizmeti sunmanın gayreti içindeyiz, diğer taraftan da sorunlarını gidermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
“Akıllı BuKart” sistemini 6 yıllığına “Yap-İşlet-Devret” modeliyle işletecek olan Elektronik Akıllı Sistem A.Ş (EAS) Yönetim Kurulu Başkanı Naim Sungur da, Türkiye İş Bankası’nın finans desteğiyle yürütülecek sistemin, metro dahil tüm toplu taşım entegrasyonunda birlikte kullanılması ve aynı anda banka kredi kartı gibi kullanımı nedeniyle Avrupa’da bir ilk olduğunu savundu. Sungur, sistem çerçevesinde turnikelere konulan camlı kapıların da ilk kez Bursa’da denendiğine işaret etti.

AKILLI BUKART GİŞELERDE
Akıllı Bukart, bir defaya mahsusu olmak üzere 3.5 milyon lira sistem kullanım bedeli karşılığında tam ve indirimli olarak tüm BursaRay gişelerinde satışa sunuldu. Kişiler en az 2.5 milyon lira olmak üzere kartlarına 1 milyar liraya kadar kredi yükletebilecek. Turnikelere takılan “validatör” sayesinde, kişi kartını cüzdanından ya da cebinden çıkarıp göstermeden geçebiliyor.
İndirimli tarifesinden yararlananlar, yeni öğretim yılı başlayana kadar geçerli paso veya kimlik kartlarını görevlilere göstererek indirimli akıllı kartı kullanabilecek. Ancak üniversite öğrencileri, “Genç Bursasporlu” kartı sahipleri ve öğretmenlerin yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte “Akıllı BuKart”larını kişiselleştirmeleri gerekiyor.
Ücretsiz seyahat hakkı olanlar ve 60 yaş üstü indirimli seyahat kartı bulunanlar, Akıllı BuKart’ı 1-30 Haziran tarihleri arasında Şehreküstü, Osmangazi ve Acemler istasyonlarında kişiselleştirecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursarayda-akilli-bukart-donemi_4348.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!