Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BursaRay'ın Uzatılmasına Çalışılıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, BursaRay'ın B etabının temelini gelecek ay içinde atmaya hazırlandıklarını belirtti.Şahin,“Kons

Zaman
BursaRay'ın Uzatılmasına Çalışılıyor

ursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, BursaRay'ın B etabının temelini gelecek ay içinde atmaya hazırlandıklarını belirtti.Şahin,“Konsorsiyumla bazı detayları neticelendirmek üzereyiz,bu hafta içinde anlaşabilirsek temeli ekim ayında atarız.” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, bu hafta içinde anlaşma sağlanabilirse BursaRay B etabının temelini ekim ayında atabileceklerini söyledi. Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne (BUSİAD) encümen üyeleri ile birlikte iade-i ziyarette bulunan Başkan Şahin, görevde bulunduğu beş aylık sürede yaptığı çalışmaları ve hayata geçirilecek projeleri anlattı.

BUSİAD'ın kurulduğu günden bu yana yerel yönetimlerle sürekli sıcak diyaloglar içinde olduğunu kaydeden BUSİAD Başkanı Ali İhsan Yeşilova, “Gördüğümüz kadarıyla da sayın Başkan, kentin sorunlarını kentin dinamikleri ile birlikte çözmek istiyor. Biz bu konudaki yaklaşımından memnuniyet duyuyoruz. İnanıyoruz ki, hep birlikte Bursa'yı daha güzel hale getireceğiz. Yapılacak çalışmalarda her zaman yanınızdayız.” dedi.

Müteşebbislerin Bursa için hayati önem taşıdığını vurgulayan Belediye Başkanı Şahin, “Sizler vergi veriyorsunuz, sizin başarınız bu toplumun başarısıdır. Sanayicilerin ve işadamlarının önünü açmak ve onlara hizmet etmek bizim önceliklerimiz arasında.” diye konuştu. Ziyarette Büyükşehir Belediyeler Yasası'nı da değerlendiren Şahin, Bursa'nın gelecekteki konut ve sanayi alanlarının projeksiyonunun çıkarılması için çalışmalara başladıklarını ve bu kapsamda 1/25.000'lik planın hazırlandığını bildirdi.

Beş aylık çalışmalarından örnekler veren Şahin, şunları söyledi: “Yüksek İhtisas Kavşağı'nın temelini attık. Ondan önce BTSO ile birlikte Sönmez Filament Kavşağı'nın da temelini atmıştık. Sırada Acemler Kavşağı var. Acemler Kavşağı'nda da mutlu sona ulaşmak üzereyiz. Bunlara ek olarak Bursa'nın ana arterlerine yönelik kavşakların altyapı çalışmalarını da sürdürüyoruz. Teleferiğin Oteller Bölgesi'ne kadar uzatılması için Kültür Bakanlığı ve Orman Bakanlığı ile irtifak hakkının devredilmesi için görüşmelerimiz sürüyor. Bu konudaki gelişmeler de olumlu. Teleferiği yap-işlet-devret modeli ile yaptırmak istiyoruz.”

Bursa-İstanbul arasında planlanan hızlı feribot seferleri için kurulacak şirkete Bursa'daki sanayici ve işadamlarının da ortak edilebileceğini söyleyen Başkan Şahin, belediyeyi özel sektör mantığı ile yöneteceklerini vurguladı. Merinos'un zarar ettiğini, bu durumdan herkes gibi Merinos çalışanlarının da rahatsız olduğunu dile getiren Şahin, Merinos'un Büyükşehir Belediyesi'ne devri için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) nezdinde girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

BursaRay'ın B etabının temelini büyük bir ihtimalle ekim ayında atacaklarını da belirten Şahin, şunları söyledi: “Konsorsiyumla bazı detayları neticelendirmek üzereyiz. Bu hafta içinde anlaşabilirsek temeli ekim ayında atarız. Eğer anlaşamazsak B etabı için bir yıllık yeni bir süreç işlemeye başlayacak.” Başkan Şahin, “Planlanan Kestel, Mudanya, Görükle ve Terminal hatlarının finansmanı için 5 yılı geri ödemesiz kaynak bulmak amacıyla uluslararası finans kuruluşlarıyla görüşmelerimiz sürüyor.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursarayin-uzatilmasina-calisiliyor_17532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!