Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'ya Temiz Su İçin 150 Trilyon Harcanacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentteki derelerin temiz akması, toprak ve yer altı sularındaki kirliliğin son bulması için dev bir yatırıma daha imza

Dünyab>Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentteki derelerin temiz akması, toprak ve yer altı sularındaki kirliliğin son bulması için dev bir yatırıma daha imzasını atıyor.

Altyapı yatırımlarıyla birlikte toplam 150 trilyon liralık çalışma kapsamında, Doğu Atıksu Arıtma Tesisleri yapımı, Batı Atıksu Arıtma Tesisleri yapımı, Hamitler Çöp Suyu Arıtma Tesisleri yapımı ile Bursa'nın bütün kanalizasyonlarının "yağmur suyu" ve "atık su" olarak birbirinden ayrılması sağlanacak. Büyükşehir belediyesinin "Bursa yerel yönetimler tarihinin en büyük çevre yatırımı" olarak nitelediği Doğu ve Batı Atıksu Arıtma Tesisleri ile Hamitler Çöp Suyu Arıtma Tesisleri'nin temeli 9 Mayıs günü törenle atılacak.
Avrupa Yatırım Bankası'ndan 80 milyon Euro'luk kredi

Evsel sıvı atıkların temizlenerek, kentteki derelere temiz su verilmesi amaçlanan bu proje için Avrupa Yatırım Bankası'ndan 80 milyon Euro'luk kredi alındığını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, "Türkiye'nin ekonomik kriz yaşadığı bir ortamda adeta imkansız başarıldı ve kredi faiz oranı, Avrupa Birliği'nin desteği ile yüzde 3 oranına düşürüldü. Yıllık yüzde 1 faizli bu kredi, ilk 6.5 yıl ödemesiz toplam 18 yılda geri ödenecek" dedi.

Aynı kredi kapsamında, Bursa genelinde 450 kilometre uzunluğunda kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi de döşeneceğini kaydeden Bilenser, Bursa'nın yer üstünde olduğu gibi yer altında da çehresini değiştirecek olan bu çalışmaların, Bursa'yı toprak ve su kirliliğinden önemli oranda kurtaracağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursaya-temiz-su-icin-150-trilyon-harcanacak_4218.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!