Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bush Hükümeti Küresel Isınma Raporunu Engelledi

İngiliz bilim dergisi Nature, George Bush’a bağlı bir devlet dairesinin, küresel ısınmayla ilgili bir bilim raporunun yayınlanmasını engellediğini öne sürdü.

NTVBD’de hükümete bağlı çalışan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nin (NOAA), küresel ısınmanın tayfunlara yol açtığını vurgulayan bir bilim raporunu örtbas ettiği iddiası ABD’de tartışma yarattı. NOAA, iddianın kaynağı İngiliz bilim dergisi Nature dergisindeki makalenin gerçeği yansıtmadığını savunuyor. NOAA sözcüsü, Nature’da bahsi geçen bilim raporunun sadece 2 sayfalık bir metin olduğunu ve bilgilendirme amaçlı hazırlandığını öne sürdü.

İngiliz Nature dergisi, Bush hükümetine bağlı faaliyet gösteren NOAA’nın (National Oceanic and Atmospheric Administration) Şubat ayında, küresel ısınmayla kasırga oluşumu arasındaki ilişkinin araştırılması için, 7 uzmandan oluşan bir komite kurduğunu yazdı. Nature dergisinin haberine göre, bu komite küresel ısınmanın kasırgaları tetikleyebileceği sonucuna vardı. Mayıs ayında komite konuyla ilgili rapor yayınlamak üzereyken, komite başkanı Ants Leetmaa, ABD Ticaret Bakanlığı’ndan bir e-posta aldı. Bu e-posta, komite başkanına raporun yayınlanmamasını —kibar tabirle— telkin ediyordu.

NOAA, Beyaz Saray'ı aklıyor
Gerek komite başkanı Leetmaa, gerekse asker kökenli olan NOAA Başkanı Conrad Lautenbacher, Nature dergisinin iddialarıyla ilgili açıklama yapmadı. Sadece NOAA sözcüsü Jordan St.John, kurumun küresel ısınmayla kasırgalar arasındaki ilişkisiyle ilgili bir yorum yapamayacağını söyledi. NOAA sözcüsü, yaptığı açıklamada, Nature dergisinde yer alan iddiaları yalanladı ve örtbas edildiği ifade edilen metnin Mayıs ayında bilgilendirici amaçla hazırlandığını belirterek, “Bu metin hiçbir zaman tarafımızdan tasdiklenerek dağıtılmadı, Beyaz Saray’a da yollanmadı. Dolayısıyla Beyaz Saray bu metnin dolaşımını engellemedi” diye konuştu.

Küresel ısınma kasırga ilişkisi
Ağustos 2005’te ABD’de New Orleas kentini yerle bir eden Katrina kasırgasından sonra, küresel ısınmanın kasırgaları sayısını ve şiddetini artırdığı yönünde bilimsel çalışmalar yayınlandı. Bilim insanları, teorik olarak küresel ısınmanın kasırga oluşum sürecini tetiklediğini ve daha şiddetli hale gelmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.http://www.yapi.com.tr/haberler/bush-hukumeti-kuresel-isinma-raporunu-engelledi_48723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!