Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyük Ankara Otel'i Yıkımı

Ankara’da gerçekleştirilen hukuksuz imar uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan bir zamanların Meclis kulislerinin döndüğü, Ankara’nın sosyal hayatının kalbinin attığı Büyük Ankara Oteli de yasal olmayan uygulamalarla tanınmaz hale geldi.

yapi.com.tr
1 Büyük Ankara Otel'i Yıkımı

nkara’da gerçekleştirilen hukuksuz imar uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan bir zamanların Meclis kulislerinin döndüğü, Ankara’nın sosyal hayatının kalbinin attığı Büyük Ankara Oteli de yasal olmayan uygulamalarla tanınmaz hale geldi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyük Ankara Oteli'nde gerçekleştirilen hukuksuz uygulamaları kınayan açıklamasında şöyle dedi:

"1960’lı yıllarda tasarlanan bina ünlü mimar Marc Saugey’in önemli yapıtları arasında yer almakta. Uluslararası mimarlık tarihi literatüründe önemli binalar sınıfında yer almaktadır. Bina Türkiye’de modern mimarlık dilinin önemli sembollerinden bir tanesidir. Büyük Ankara Oteli Atatürk Bulvarı üzerinde Büyük Millet Meclisi’nin karşı sırasında yer almaktadır. Bu konumuyla, Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara Palas Oteli’nin dönemin Ulus’ta yer alan Meclis binası ile kurduğuna benzer bir ilişkiyi yeni Meclis binası ile kurmaktadır. Emek İstanbul’dan sonra bulvar üzerindeki yüksek yapılanmanın ilk örneklerindendir.

Yapıda 180 oda ile 316 yatak kapasite sağlamak üzere tasarlanan 14 oda katı, restoran, gece kulübü, balo salonları, çay salonu, lobi ve yüzme havuzu gibi işlevlerin rampalarla bağlanan üç seviyeye yerleştirildiği zemin kar, barın açıldığı teras katı ve en üst katta da açık mutfak olarak düzenlenen restoran yer almaktadır. Tüm katlar tamamen mekanik havalandırmalıdır. Otelin mobilyaları Ankara Marangoz Okulu öğrencileri tarafından yapılmıştır.

Bugün Büyük Ankara Oteli’nde “tadilat” adı altından bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Çelikler İnşaat’ın sahip olduğu yapı köklü bir tadilattan geçmektedir. Binada gerçekleştirilmek istenen bu tadilatların binanın özgün kimliğini ne kadar koruyacağından şüphe etmekteyiz. Bu tadilatlar konusunda Yapı Kanunu’nda yer alan ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın birçok genelgesinde belirtilen, ruhsat eki olan ve meslek odası tarafından verilen Mimari Proje Sicil Durum Belgesi olmadan Çankaya Belediyesi tarafından ruhsata bağlanmıştır. Yapılan bu yanlış uygulama kanuna aykırıdır. Bu uygulama tarafımızca yargıya intikal ettirilmiştir ve bu uygulamayı yapan kişiler hakkında suç duyurusundan bulunulacaktır.

Gelinen son noktaya baktığımızda Otelin tadilatı sırasında giriş bölümünde bulunan üçgen kanopilerden birisi yıkılmıştır. Bugünün teknolojisiyle bile yerine konması, aynısının tekrar inşa edilmesi çok güçtür. 15 Aralık 2006 tarihinde gerçekleştirilen bu yıkımın ardından yaşanacak gelişmeleri dikkatle takip etmekteyiz.

Son yıllarda Ankara’yı Ankara yapan değerlerin birer birer yok ederek kimliksiz yapılarla dolu bir kent haline getiren uygulamaları ve bu uygulamaları yürüten yöneticiler, mal sahipleri, mütehaitler ve meslektaşlarımızı kınıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-ankara-oteli-yikimi_50379.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu yazıda yazılanlar, yazan kişilerin konu ile ilgili ne kadar az bilgi sahibi olduğunu gösteriyor.Konu ile ilgili bilgi sahibi olmadan kamuoyunda şüphe uyandırılmaya çalışılmıştır.Yıkımın izni, ruhsatı ve Mimarlar odası Sicil belgesi, estetik kurul onayı v.b. her türlü yasal onayları mevcuttur.Asıl konu ile ilgili bilgisi olmadan yazı yazan bu arkadaşları kınıyoruz.Bu tür yazılar ile meslektaşlarımıza gerçek dışı bilgiler verilmiştir.Yanlış ve yanlı kamuoyu yaratılmıştır.kınıyoruz. Elinizi birazda siz taşın altına koyun, bir binayıda siz yaşatmaya çalışın, o zaman anlarsınız, masabaşı yazı yazmanın kolaylığını... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!