Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi için Yönetmelik

Tehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla bir yönetmelik hazırlandı. Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

yapi.com.tr / AA
Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi için Yönetmelik

ehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla bir yönetmelik hazırlandı. Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, tehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla, yüksek seviyede, etkili ve sürekli korumayı sağlamak için alınması gerekli önlemler ile ilgili usul ve esasların belirlenmesi amaçlanıyor.

Buna göre, yönetmelik hükümlerini Çevre ve Orman Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müştereken yürütecek.

Sanayi kuruluşlarının öncelikle kapsama dahil olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığının internet sayfasındaki özel program paketini kullanarak bildirimlerini 6 ay içerisinde göndermeleri gerekiyor. Kapsama dahil kuruluşların, yüksek seviyede etkili ve sürekli korumayı sağlamak için Güvenlik Raporu, Dahili Acil Durum Planları, Büyük Kaza Önleme Politikaları hazırlamaları ve muhtemel kazalar, kuruluştaki güvenlik tedbirleri ve büyük bir kaza durumunda yapılması gerekenler hakkında tüm kişilere, kamu ve özel sektör kuruluşlarına, en uygun yöntemleri kullanarak düzenli şekilde bilgi vermeleri gerekiyor.

Yönetmelik ayrıca, il özel idareleri ve belediyelere de Harici Acil Durum Planlarının hazırlanması ile risk arz eden kuruluşlar ya da kuruluş gruplarının belirlenmesi için bir sistem kurulması hususlarında bazı yükümlülükler getiriyor. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi için 2 yıllık bir geçiş süresi bulunuyor.

Yönetmeliğe göre, kapsama dahil kurum ve kuruluşların yükümlülükleri için farklı tarihler belirlendi.

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-endustriyel-kazalarin-onlenmesi-icin-yonetmelik_82118.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!