Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyük İskender'in Kayıp Tüneli Bulundu

Kadifekale’yi gezen İzmirlilerin yıllarca ellerinde fenerler, çıralarla aradığı ‘kayıp tünel’ bulundu. Agora ile Kadifekale’yi birbirine bağlayan tünelin ortaya çıkarıldığı açıklandı. Geçmişi Büyük İskender’e kadar dayandırılan tünele, Agora kazılarını yöneten Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığındaki ekip tarafından ulaşıldı.

Radikal Gazetesi
Büyük İskender'in Kayıp Tüneli Bulundu

Kadifekale’yi gezen İzmirlilerin yıllarca ellerinde fenerler, çıralarla aradığı ‘kayıp tünel’ bulundu. Agora ile Kadifekale’yi birbirine bağlayan tünelin ortaya çıkarıldığı açıklandı. Geçmişi Büyük İskender’e kadar dayandırılan tünele, Agora kazılarını yöneten Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığındaki ekip tarafından ulaşıldı.

DHA muhabiri, ekipte yer alan arkeolog Çağdaş Yılmaz ile Agora semtindeki eski bir evin avlusundan bu efsanevi tünele girdi, bir süre tünelin içinde birlikte yürüdü.

Yüksekliği iki metre, eni bir metre olan tünelin içinde yürünen bölümlerinin hâlâ binlerce yıl önceki kadar sağlam olduğu görüldü. DHA muhabirinin gözlemlerine göre tünelin bir bölümü düz diğer bölümüyse kıvrılarak ilerliyor.

Tünelde oksijensiz ortamlar bulunabileceği endişesiyle bir uçtan diğer uca kadar yürünemedi. Tünelin tam uzunluğu, tam donanımlı bir ekip tarafından ortaya çıkarılacak.

Arkeolog Çağdaş Yılmaz, tünelin bir girişinin de Agora’daki kazı alanında bulunduğunu belirtti. Yılmaz “Tünelin şimdiki Kadifekale eteklerine uzandığını tarihi bulgular da ortaya koyuyor” dedi.

‘Ziyarete açılacak’

Konak Belediye Başkanı CHP’li Hakan Tartan, gelişmelerden memnun. Yıllardır İzmir’de büyük merak uyandıran tünelin ortaya çıkarılmasının kent için büyük kazanç olduğunu söyleyen Tartan, tünelin giriş kapısının bulunduğu Agora’daki evin satılacağını duyunca, hemen satın alınması için gerekli talimatları verdi: “O evi aldık bilin. Avlusundan tünele girilen ev, bizim desteklerimizle süren Altınpark kazı alanına çok yakın. Üstelik bu bölgede müze evler oluşturmak için çalışmalarımız sürüyor. Basmane ve çevresi tarihi bir hazine. Tüneldeki evi satın alıp restore ettireceğiz. Konunun uzmanları ile görüşüp ziyarete açılması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağız. Tünelin bulunması sadece kentimizde değil hem ülke genelinde hemde yurtdışında büyük bir heyecan yaratacaktır. Yeraltında gezmek ziyaretçilere büyük heyacan verecektir, bundan İzmirimiz kazançlı çıkacaktır.”

İçinden bir pınar akıyor

Kadifekale Tepesi’ndeki (eski adıyla Pagos) ilk kale, M.Ö. 334’te, Anadolu’dan Persleri süren Büyük İskender’in isteğiyle inşa edildi. Eski kale yıllar sonra önce Timur’un orduları, sonra da depremlerle yıkıldı. Günümüze kadar kalan kısmı Ortaçağ’dan kalma. Altında diğer dönemlerden kalan izler var.

Arkeolog Çağdaş Yılmaz tünelin geçen yıllara rağmen hâlâ dimdik ayakta olduğunu söyledi: “Roma dönemi su kanalları aslında tünel büyüklüğündedir. Şu anda tünelin gidebildiğimiz kadarının içi, diz hizasına kadar pınarın suyuyla dolu. Gerekli restorasyon ve güçlendirmeler yapılırsa, tünel ziyarete açılabilir. Gidebildiğimiz kadarıyla tünel hâlâ dimdik ayakta duruyor. İskender’in Kadifekale efsanesi ve tünelin ortaya çıkarılması tüm dünyanın gözlerinin İzmir’e çevrilmesini sağlar.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-iskenderin-kayip-tuneli-bulundu_76662.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!