Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyük Şirketler, Durgunluğa Rağmen Ar-Ge Harcamalarında Atağa Kalktı

Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi Booz&Company’nin bu yıl beşinci kez gerçekleştirdiği global yenilikçilik araştırmasına göre, dünyanın en yüksek Ar-Ge harcaması yapan en büyük bin halka açık şirketi, 2008 yılında da Ar-Ge harcamalarını arttırarak yenilikçiliğin kurumsal stratejileri açısından kritik önemde olduğunu bir kez daha göstermiş

Radikal Gazetesi
Büyük Şirketler, Durgunluğa Rağmen Ar-Ge Harcamalarında Atağa Kalktı

Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi Booz&Company’nin bu yıl beşinci kez gerçekleştirdiği global yenilikçilik araştırmasına göre, dünyanın en yüksek Ar-Ge harcaması yapan en büyük bin halka açık şirketi, 2008 yılında da Ar-Ge harcamalarını arttırarak yenilikçiliğin kurumsal stratejileri açısından kritik önemde olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Bu şirketler tarafından yapılan toplam satışların sadece yüzde 6.5 arttığı pazar ortamında, Ar-Ge harcamaları yüzde 5.7 oranında artarak 532 milyar ABD doları seviyesine ulaştı. Bu büyüme rakamı 2007’deki yüzde 10’luk büyümenin hayli aşağısında kalmış olsa da, son beş yıllık ortalama büyüme seviyesi olan yüzde 7.1’in çok az altında kalarak yenilikçiliğe olan inancın devam ettiğini göstermiş oldu.

Araştırmaya konu olan şirketlerin üçte birinden fazlası (yüzde 34) gelirlerinde bu sene içinde dramatik düşüş raporladığı halde, yine toplamda üçte ikisinden fazlasının 2008’de Ar-Ge harcamalarını korumuş ya da arttırmış olması dikkat çekici bulundu. Bu yıl araştırma kapsamında dünya çapında 300 üst düzey yönetici ve 250 Ar-Ge uzmanı ile yapılan görüşmeler ile, durgunluğun yenilikçilik harcamaları ve stratejileri üzerine etkileri de daha detaylı incelendi.

Koç 736’ncı sırada

Türkiye’den sadece Koç Holding’in 736. sırada yer aldığı listede, Türk şirketlerinin bulunmayışının sürpriz olmadığını söyleyen Booz&Company İstanbul ofisi yönetici ortağı Burak Altınbaşak şu bilgiyi verdi: “Türkiye bildiğimiz gibi Ar-Ge çalışmalarının merkezi olmaktan hayli uzak.

Yerel şirketlerin Ar-Ge’de devler ligine çıkabilmek için daha katetmesi gereken çok yol var. Yine de bizim son yıllarda yerli müşterilerle deneyimlerimize dayanan gözlemlerimiz, organizasyonuna, altyapısına ve süreçlerine yatırım yapan başarılı Türk şirketlerinin özellikle Orta Doğu, Orta Asya ve Balkanlar gibi bölgesel pazarlara açılabildiği, yaratılan ek kaynakla beraber yenilikçilik ve alanında önderlik çabalarına yavaş yavaş daha fazla kaynak ayrılabildiği yönünde. Umuyorum ki önümüzdeki onyıllarda bu listelerde daha fazla Türk şirketi görebileceğiz” şeklinde değerlendirdi.

Krizden çıkışın ilacı

Yenilikçilik kurumsal stratejiler açısından giderek daha kritik önemde kabul ediliyor: Ankete katılanların yüzde 90’ından fazlası, yenilikçiliğin krizden çıkışa hazırlanan şirketleri için kritik önemde olduğunu belirtirken, yüzde 70’i 2009 içinde Ar-Ge harcamalarının seviyesini koruyacaklarını ya da artıracaklarını ifade ediyor. Buna ek olarak, Yenilikçilik 1000 listesinin en tepesinde bulunan 100 şirket, yatırımlarını yüzde 1 oranında düşürdükleri halde Ar-Ge harcamalarını yüzde 3.2 artırarak yatırım önceliklerinin Ar-Ge yönünde olduğunun ipuçlarını veriyor. “Yenilikçilik çabalarını azaltmak savaş zamanı tek taraflı ateşkes ilan etmeye benziyor” diyen Booz&Company Amerika ofisi ortaklarından Barry Jaruzelski, bu durumu, “Şu an rakiplere karşı avantaj sağlamanın tam zamanı, özellikle de finansal sebeplerle Ar-Ge harcamasını kısmak zorunda kalanlara karşı. Dolayısıyla, Yenilikçilik 1000 listesinde bulunan şirketler için durum olumlu görünüyor” şeklinde yorumluyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-sirketler-durgunluga-ragmen-ar-ge-harcamalarinda-ataga-kalkti_74546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!