Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyük Yatırıma Vergi Tatili

Türkiye’de belli limitin üzerinde yatırım yapacak yerli ya da yabancı yatırımcıya 10 yıla kadar “vergi tatili” geliyor. Kurumlar vergisi mua

NTV-MSNBCb>Türkiye’de belli limitin üzerinde yatırım yapacak yerli ya da yabancı yatırımcıya 10 yıla kadar “vergi tatili” geliyor.

Kurumlar vergisi muafiyetini içeren yeni sistemde asgari yatırım tutarının 50 milyon euro olması ve 2 kademeli bir sistem uygulanması düşünülüyor.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye çekilmesi ve yerli yatırımcıların da komşu ülkelere kaçışının önlenmesi için büyük yatırıma “vergi tatili” geliyor.
Vergi Konseyi’nin geçen yıl önerdiği büyük yatırımlara dönük teşvik tedbirleri için Gelirler Genel Müdürlüğü ile Vergi Konseyi yetkilileri ortak bir çalışma yürütüyor. Ana ilkelerde mutabakata varılan söz konusu çalışma, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) görüşünün alınmasından sonra vergi kanunlarında değişiklik öngören tasarıya eklenerek, Başbakanlığa gönderilecek.

BÜYÜK YATIRIMA BÜYÜK TEŞVİK
Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal’dan aldığı bilgiye göre, yeni düzenleme ile hem Türkiye’nin bir yatırım üssüne dönüştürülmesi, hem de yabancı yatırımcılar için yatırım merkezi olması amaçlanıyor. Buna yönelik çeşitli vergisel teşviklerin hayata geçirilmesi öngörülüyor.
Büyük yatırımların teşviki çalışmalarında Vergi Konseyi, 150 milyon euro ve bunun üzerinde olan yerli ve yabancı yatırımlar için vergi tatili önerisinde bulundu. Bu öneride söz konusu yatırımlardan 10 yıl süreyle kurumlar vergisi alınmaması, bunu takip eden 5 yıllık dönemde de kurumlar vergisinin yarı yarıya tahsil edilmesi yeraldı. Gelirler Genel Müdürlüğü ile yürütülen çalışmalarda, vergi tatili kabul görürken, bunun 2 kademeli uygulanması görüşü ağırlık kazandı. Buna göre, 50 milyon ile 150 milyon euro arasındaki yatırımlara daha kısa, 150 milyon euro’nun üzerindeki yatırımlara ise 10 yıl gibi daha uzun vadeli süreli kurumlar vergisi muafiyeti uygulanması üzerinde duruluyor. Buna ilişkin süreler, Hazine ve DPT ile yapılan değerlendirmeler sonrasında kesinleşecek. Bu tür yatırımlara bedelsiz arsa tahsisi gibi çeşitli kolaylıklar da hayata geçirilebilecek. Aynı şekilde yabancı yatırımcıların teknolojilerini de getirmesi için de, lisans bedelleri konusunda düşük vergi uygulanabilecek.

HOLLANDA MODELİ DE GELİYOR
Bir başka düzenleme ile de Hollanda modeli ülkemizde de hayata geçirilerek, Türkiye, yatırım merkezi olacak. Getirilecek yeni vergi düzenlemeleri ile Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine yatırım yapacak yabancı yatırımcıların Türkiye’yi yatırım merkezi yapması sağlanacak. Bu kapsamda da, yabancı yatırımcıların kar paylarını Türkiye’ye getirmesi halinde bunlar vergilendirilmeyecek, bunların tekrar yurt dışına götürülmesi halinde ise stopaj şeklindeki vergilemede düşük oran uygulanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-yatirima-vergi-tatili_10721.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!