Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Büyük Yüzleşme: Ulucanlar Cezaevi'nin Galası Yarın Yapılıyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesince hazırlanan, Ulucanlar Cezaevi'nin Cumhuriyet tarihi içindeki yerini ve son dönemde yaşadığı dönüşümü anlatan 'Büyük Yüzleşme: Ulucanlar Cezaevi' adlı belgesel filmin galası, 6 Mayıs'ta yapılacak. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Bülent Batuman, düzenlediği basın toplantısında, Ulucanlar Cezaevi'nin

yapi.com.tr / AATMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesince hazırlanan, Ulucanlar Cezaevi'nin Cumhuriyet tarihi içindeki yerini ve son dönemde yaşadığı dönüşümü anlatan 'Büyük Yüzleşme: Ulucanlar Cezaevi' adlı belgesel filmin galası, 6 Mayıs'ta yapılacak. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Bülent Batuman, düzenlediği basın toplantısında, Ulucanlar Cezaevi'nin Türkiye siyasi tarihindeki önemli mekanlardan biri olduğunu söyledi.
    
Yıllar boyunca sanatçılar, aydınlar, siyasetçilerin bu mekanda eza gördüğünü ifade eden Batuman, 2006 yılında cezaevi kapatıldıktan sonra yıkımının gündeme geldiğini ancak kendilerinin girişimleriyle yapının yıkımının engellenerek korumaya alındığını belirtti. Bunun ardından katılımcı bir sürecin inşa edildiğini anlatan Batuman, ''Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Barosu, Adalet Bakanlığı ve Altındağ Belediyesi arasında protokol imzalandı. Ardından proje yarışması düzenlendi. Bu kamuoyuyla paylaşılan bir süreç oldu. Yarışma sonucunda bir mimari proje elde edildi. Ancak belli bir aşamadan sonra Altındağ Belediyesi süreci tek başına götürme yönünde bir tutum geliştirdi'' dedi.
    
Bu sürece dahil olma isteklerinin reddedildiğini öne süren Batuman, ''Keyfi uygulamalarla yapı tahrip edildi. Bugün bakıldığında Ulucanlar, içinde yaşananların izlerinin tamamen silindiği, yapının siyasi anlamının dejenere edildiği bir mekan'' görüşünü savundu. Batuman, şunları kaydetti:
    
''Bu noktada Ulucanlar'ın toplumsal tarihimizdeki yerine sahip çıkmak istedik. Ayrıca son dönemde yaşanan yıpranma sürecini, yapının içinin, içeriğinin boşaltılması sürecini belgeleyen ve bunu kamuoyuyla paylaşan, belleklerde iz bırakacak bir çalışma içine girdik. Belgesel hazırladık, Ulucanlar'da gerçekleşen idamların yıl dönümü de olan 6 Mayıs'ta gala gösterimi yapılacak. Gecede, şiir dinletisinin yanında mapushane türküleri konseri düzenlenecek. Amacımız, Ulucanlar Cezaevinin hem toplumsal bellekteki yerine hem de son 5 yılda yaşadığı dönüşüme ışık tutmak ve mekan üzerinden yaşanan siyasi sürece dair büyük bir yüzleşme gerçekleştirmek.''

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-yuzlesme-ulucanlar-cezaevinin-galasi-yarin-yapiliyor_87193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!