Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükçekmece’deki Kavşakta Anıtlar Kurulu Kararı Uygulanacak

Büyükçekmece’de Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nü etkilediği ifade edilen köprülü kavşakla ilgili Anıtlar Kurulu’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşmış bir karar bulunmadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, köprüde yıkımın başlamadığını açıkladı.

ibb.gov.trb>Büyükçekmece’de tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nü etkilediği ifade edilen köprülü kavşakla ilgili Anıtlar Kurulu’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşmış bir karar bulunmadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, köprüde yıkımın başlamadığını açıkladı. “Dün yüklenici firma beton kalıplarını söktüğü için onu görenler yıkılıyor şeklinde ifadeler kullanmışlar” diyen Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Bu bölge SİT alanı değil. SİT alanı olan yerlerde yapılacak her türlü yapının Anıtlar Kurulu’nun görüşü alınarak veya bilgisi doğrultusunda yapılması gerekmektedir. Bu iş, bölge SİT alanında olmadığı için İstanbul’a yapmakta olduğumuz tüm yol ve kavşaklardan birisi olarak düşünülmüş ve ihalesi yapılmış. Yüklenici firma da çalışmaya başlamış. Burada Mimar Sinan ve Çatalca’nın giriş çıkışını sağlayan kavşak yeterli değil, ciddi problem var. Hatta bu nedenle E-5’den itibaren Çatalca’ya kadar yolu genişletme çalışması yapıyoruz. Bu düzenleme çalışması çerçevesinde mevcut köprü ve kavşağın genişletilmesinin hem zaman açısından hem de istimlaklar sonucunda ciddi bir maliyet getireceği düşünülerek Büyükçekmece’ye yakın bir noktada bir kavşakla Çatalca ve Mimar Sinan girişi düşünülmüş. Bir şikayet üzerine de Kurul bu konuda teknik bilgi ve projeleri istedi. Bu projeler şu anda Anıtlar Kurulu’nda ve bunu değerlendirecekler. Tabii ki anıtsal yapılar kültürel miras çok önemli. Bunları etkileyecek alanlara mutlaka dikkat edilmesi lazım. Bir gerçek de var envanter çıkarıp bu tür yapılar çerçevesini mutlaka SİT alanı diye ilan etmek lazım. Çünkü belediye birimleri kurumlar veya şahıslar böyle bir sorumluluk hissetmezler mesafe uzak olduğu için.”

“Burada 1. Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun vereceği karar bize resmi olarak ulaştığında, verilen karar doğrultusunda biz de gerekeni yaparız. Yıkılmasını öngörüyorsa yıkılır tabiî ki” diyen Başkan Topbaş, “Ancak o zaman orada böyle bir kavşak yapmak mümkün olmaz. Yukarıdaki kavşağın genişletilmesi uzun zaman alacak belki ve çevresini istimlak edip biraz daha fazla pahalı bir yöntemle bu kavşağı genişletip yapmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, Samandıra’da temeli İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan Hizmet Binasına ilişkin sözleşmeyi yüklenici firmanın “Hatalı imalat yaparak idarenin aldatılmak istendiği, temel demir donatısı kontrol edilmeden temel betonunun döküldüğü, bir kısım taşıyıcı kirişlerin iptal edildiği” gerekçesiyle iptal ettiklerini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyukcekmecedeki-kavsakta-anitlar-kurulu-karari-uygulanacak_52676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!