Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükdere Caddesi 5 Yılda 15 Yeni Projeyle Tanışacak

İstanbul Büyükdere Caddesi en prestijli projelerin adresi olmaya devam ediyor. Yakın geçmişte Kanyon, MetroCity ve Cevahir gibi dev alışveriş merkezlerine evsahipliği yapan İstanbul’un en pahalı caddesinde önümüzdeki 5 yılda 15 yeni proje daha hayata geçecek.

Vatan Gazetesi
Büyükdere Caddesi 5 Yılda 15 Yeni Projeyle Tanışacak

b>İstanbul Büyükdere Caddesi en prestijli projelerin adresi olmaya devam ediyor. Yakın geçmişte Kanyon, MetroCity ve Cevahir gibi dev alışveriş merkezlerine evsahipliği yapan İstanbul’un en pahalı caddesinde önümüzdeki 5 yılda 15 yeni proje daha hayata geçecek.

Caddenin bu kadar revaçta olmasında metro hattının bu bölgeden geçmesi ve ulaşımın diğer bölgelere göre daha kolay olması önemli bir katkı sağlıyor. Ancak bölgede İş Kuleler, Sabancı Center, Tekfen Towers gibi dev iş merkezlerinin de olduğuna dikkat çeken bazı şehir planlamacıları, yeni projelerle Büyükdere Caddesi trafiğinin iyice içinden çıkılmaz bir hal alacağına da özellikle vurgu yapıyor.

En iddialı 2 proje
Cadde üzerindeki en iddialı projeler, bina mülkiyeti kamuya ait olup satılacak arsalara kurulacak. Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü ile Levent İETT Garajı’nın toplam arsası 140 bin metrekare. İki arsada ihale ile satılacak. İki arsaya yapılacak binaların toplamı 800 bin metrekareden fazla olacak. Cadde üzerine yapılacak diğer ilginç projeler ise Ali sami Yen Stadyumu ve bitişiğindeki likör fabrikası üzerinde gerçekleştirilecek. Eğer iki arsa birleştirilirse, toplamda 300 bin metrekare alanlı kompleks inşa edilmesi olanaklı.

Renault binası satışta
Bu arada mevcut iki bina da yeniden hayat bulacak. Bunlardan ilki mülkiyeti TMSF’ye ait olan HSBC’nin eski genel müdürlük binası. TMSF, terör saldırısında ağır hasar alan binayı onarmaya başladı. İkinci proje ise Renault yönetim binasının olduğu bölgede gerçekleşecek. Renault binasını 45 milyon euro muhammen bedelle satışa çıkarmış ve teklif toplamaya başlamıştı.

İşte 15 dev proje

1) Taşyapı Mecidiyeköy: 23 bin 370 metrekare alanlı arsaya 244 bin 428 metrekare alanlı alışveriş merkezi, otopark, ofis ve residence’dan oluşan kompleks inşa edilecek.

2) Ali Sami Yen: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün TOKİ’ye devrettiği 34 bin metrekare araziye yaklaşık 200 bin metrekare alanlı otopark, alışveriş merkezi, residence ve ofis inşa edilecek.

3) Likör Fabrikası: TEKEL’in ödeyemediği vergi borçları dolayısıyla İstanbul Defterdarlığı’na geçen 23 bin metrekare alanlı arsa şimdilik Büyük Mükellefler Vergi Dairesi olarak kullanılıyor. Arazide TOKİ ve Ziraat Bankası başta olmak üzere çok sayıda kurumun gözü var. Araziye 150 bin metrekare civarında inşaat yapılabilecek.

4) Uzanlar’ın Telsim arsası: TMSF’den 45 milyon YTL’ye Torunlar’a geçen arsaya gurme plaza inşa edilecekti. Fakat imar plan tadilatları ve emsal artırım isteği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne takıldı. Yeni proje gündemde.

5) Çiftçi Plaza: Zincirlikuyu Kavşağı’ndaki çiftçilere ait araziye Kanyon benzeri açık hava ile temas eden alışveriş merkezi, residence ve ofis inşa edilecek.

6) Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü: Bu ay içinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satılacak 96 bin metrekare alanlı arsaya 500 bin metrekareden daha fazla kongre merkezi, otel, ofis ve residence yapılacak.

7) Tatlıcı Towers: Yapımı yılan hikayesine dönen 130 bin metrekare alanlı plazayı Tepe İnşaat 2008’e kadar tamamlayacak.

8) Özdilek: Roche’un Bursalı Özdilek Grubu’na sattığı 27 bin metrekare araziye yaklaşık 150 bin metrekare alanlı alışveriş merkezi ve ofis inşa edilecek.

9) Soyak: Novartis’ten satın alınan yaklaşık 10 bin metrekare alanlı fabrika binasına 50 bin metrekare civarında inşaat yapılacak.

10 Zorlu: Deva Holding’den satın alınan 13 bin 300 metrekare alanlı fabrika arsasına 80 bin metrekare civarında residence ve ofis yapılacak.

11) İETT: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 15 aydır satmayı beceremediği 46 bin metrekare alanlı arsaya 250 bin metrekareden fazla otel, residence, alışveriş merkezi ve ofis inşa edilecek.

12) Merkez Bankası: Merkez Bankası’na ait 1. Levent’teki arsanın inşaat ihalesi gerçekleştirildi. 40 bin metrekare alanlı bina en geç 2009 yılı sonunda faaliyete geçecek.

13) Hattatlar: Mehmet Hattat tarafından Maslak’a inşa edilecek Diamond Of Istanbul projesinin toplam inşaat alanı 100 bin metrekareden fazla.

14) ASTAŞ Kempinski: Esentepe’de yaklaşık 110 bin metrekare alanlı iki kuleden oluşuyor. 2007’nin ilk yarısında tamamlanarak hizmete açılacak.

15) Sapphire: 2008 yılında tamamlanacak 54 katlı ve 261 metre yüksekliğindeki proje, Mustafa Tatlıcı’ya ait Levent’teki arsa üzerinde Kiler Holding tarafından gerçekleştiriyor. Kompleks bünyesinde alışveriş merkezi ve residence daireler olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyukdere-caddesi-5-yilda-15-yeni-projeyle-tanisacak_51473.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!