Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükdere'de Yarışa Soyak da Girdi

İstanbul'un prestijli otel ve AVM'leri ile en pahalı ofis kulelerine ev sahipliği yapan Levent'te son olarak Soyak Holding şirketi Koru Gayrimenkul, 35 katlı 160 metrelik ofis kulesi inşaatına başladı.

Sabah Gazetesi
Büyükdere'de Yarışa Soyak da Girdi

İstanbul'un merkezi iş alanlarının başında yer alan Levent'te yılbaşından bu yana yeniden başlayan proje yarışına Soyak Holding de katıldı. 2005 yılında aldığı Tekfen Kule ile İETT arazisi arasında kalan Büyükdere Caddesi No 215'teki arsayı nasıl değerlendireceği merak edilen Soyak, sonunda kendi projesini yapmaya karar verdi. Soyak Holding şirketlerinden Koru Gayrimenkul, Şişli Belediyesi'nden Nisan 2009'da aldığı ruhsatla kısa süre önce inşaata başladı. Müteahhitliğini de Koru Gayrimenkul'un yaptığı ofis kulesinin uygulama projesinde Türkiye'den Has Mimarlık ve ABD'den Pei CoopFreed & Partners'ın imzası bulunuyor.

Soyak Ofis projesinin 160 metre ve 35 kat olarak inşa edilmesinin planlandığı öğrenildi. Yaklaşık 150 milyon dolara mal olması beklenen projenin 2012'de tamamlanması öngörülüyor. Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, sorularımıza sınırlı cevaplar vererek, Koru Gayrimenkul'ün bir Soyak Holding şirketi olduğu, yapılacak projenin ofis olacağı ve projenin mimarının ABD'li bir şirket olduğunu söylemekle yetindi.

17 milyon $'a almıştı

Soyak 2005'te Novartis'ten 17 milyon dolara aldığı arsaya önce dünya literatürüne geçecek bir proje yapacağını duyurmuş, sonrasında projeden vazgeçerek arsayı Garanti Yatırım aracılığıyla açık artırmayla satışa sunmuştu. Ocak 2008'de Soyak, 150 milyon muhemmen bedelle satışa sunduğu arsaya Zorlu Gayrimenkul'den gelen 135 milyon dolarlık teklifi beğenmeyerek arsanın satışından vazgeçmişti

1 milyar dolarlık proje sürüyor

Levent'te yılbaşından itibaren başlayan projelerin toplam yatırım değeri 1 milyar doları geçti. Soyak'ın eski Novartis arsasında inşaatına başladığı proje dışında Eria Partners- Pramerica eski Renault Mais arazisine 480 milyon dolarlık yatırımla Skymark İstanbul, Özdilek eski Roche arazisi üzerine yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırımla otel, ofis ve AVM ve Zorlu Gayrimenkul eski Deva İlaç arazisi üzerine 280 milyon dolarlık yatırımla Zorlu Ofis projelerine devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyukderede-yarisa-soyak-da-girdi_86045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!