Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir 4.5 Yılda 81 Tarihi Eseri İhya Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dört buçuk yılda restorasyon işleri kapsamında 57’si biten 24’ü devam eden 81 proje için 150 milyon YTL harcandı. Hırka-i Şerif ve Selim Paşa Camileri restore edildi. Küçük Ayasofya’da büyük bir çevre düzenlemesi kapsamında bölge yayalaştırıldı. Sur-u Sultani projesi çerçevesinde Topkapı Sarayı bahçesinde

ibb.gov.tr
Büyükşehir 4.5 Yılda 81 Tarihi Eseri İhya Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dört buçuk yılda restorasyon işleri kapsamında 57’si biten 24’ü devam eden 81 proje için 150 milyon YTL harcandı. Hırka-i Şerif ve Selim Paşa Camileri restore edildi. Küçük Ayasofya’da büyük bir çevre düzenlemesi kapsamında bölge yayalaştırıldı. Sur-u Sultani projesi çerçevesinde Topkapı Sarayı bahçesinde Aya İrini Müzesi ile Sur-u Sultani arasında kalan gecekondular yıkıldı. Bahçeyi ve çevreyi düzenledi. Gülhane’de Has Ahırları restore ederek, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne dönüştürüldü.
 
Emirgan Korusu’ndaki köşkler, Büyükada, Bostancı, Beşiktaş gibi tarihi iskeleleri, Özbekler Tekkesi, Taksim Tarihi su deposu Maksemi gibi birçok tarihi eseri restore edildi. Ayrıca İstanbul’un Fethi Panoramik Müzesi kuruldu. Tarihi Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu’nu ise “İstanbul Su Medeniyetleri Müzesi”ne dönüştürüldü.

Anemas Zindanları, Tekfur Sarayı, Eminönü Laleli Cami, Beşiktaş Deniz Müzesi, Beyoğlu Elif-i Efendi Tekkesi, Kasımpaşa’da Deniz Kuvvetleri ait tarihi binaları, Silivri Ortaköy Camisi gibi onlarca projenin restorasyonu da devam ediyor. Bu arada İstanbul’un 8 bin 500 yıllık tarihine ışık tutan Yenikapı’daki metro kazısı arkeolojik kazıya dönüştürüldü. Bu iş için bugüne kadar 28 milyon YTL’lik bir bütçe kullanıldı.

Tarihi ve Çevre Müdürlüğü’nün 24 projesi daha hazır. Atıf Efendi Kütüphanesi, Ali Paşa Sarayı, Davut Paşa Kışlası, Hünkar Kasrı restorasyonu gibi birçok proje önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-4-5-yilda-81-tarihi-eseri-ihya-etti_65568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!