Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir, AB Göç Politikasını Tartıştı

“AB Söyleşileri”nin üçüncüsü olan Şubat ayı söyleşisi dün, Muhammed Emin Karadağ moderatörlüğünde, AB Göç/Yabancılar Hukuku Uzmanı Murat Daoudov’un katılımıyla Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

ibb.gov.tr
Büyükşehir, AB Göç Politikasını Tartıştı

stanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Müdürlüğü ve Kültür Müdürlüğü işbirliğinde AB uyum süreci bilgilendirme faaliyetleri kapsamında her ay gerçekleştirilen “AB Söyleşileri”nin üçüncüsü olan Şubat ayı söyleşisi, Muhammed Emin Karadağ moderatörlüğünde, AB Göç / Yabancılar Hukuku Uzmanı Murat Daoudov’un katılımıyla Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da işçi göçü; AB göç politikası ve hukukunun oluşma süreci ve Türkiye açısından değerlendirilmesi konularının ele alındığı söyleşide, AB’de göç konusunda ortak bir politika oluşturulması sürecine de değinildi. “AB’nin Göç Politikası ve Hukuku - Türkiye Açısından Değerlendirilmesi” konulu söyleşide, AB İlişkileri Müdürü Yaşar Karaca’nın yanı sıra Valilik ve kamu kurumlarından temsilciler de hazır bulundu.

Konuşmasında, II. Dünya savaşından bu yana Avrupa’da göç alanındaki gelişmeler ve göçe olan yaklaşımları dört dönem olarak aşamalı bir şekilde anlatan Daoudov, göçün nedenleri ve faktörlerine de değindi. Ülkelerin farklı yaklaşım ve politikalarından sonra AB düzeyinde ortak bir göç politikasının oluşması sürecine de değinen Daoudov, AB’nin yabancılar hukukunu oluşturan enstrümanları, AB’nin yasadışı göçe yaklaşımını ve göçün AB’nin dış ilişkileri ve komşuluk politikaları üzerindeki etkilerini de ele aldı.

“Türkiye Artık Transit Değil Hedef Ülke”
Son yıllarda göç konusunda dengelerin değişmeye başladığını belirten Daoudov, AB sürecinde göçün ele alınması noktasında Türkiye’nin yapması gerekenler ve bu yönde atılan adımlara da değindi. Daoudov, değişen dengelerle göç konusunda Türkiye’nin, transit ülke konumundan hedef ülke haline geldiğini söyledi.

Belçika Başbakanlığı bünyesinde hizmet veren “Eşit İmkânlar Merkezi / Göç İzleme Merkezi”nde görev yapmış olan Çeçenistan asıllı Belçika vatandaşı Murat Daoudov, göçmenlere yönelik uyum politikaları, göçmenlerin siyasi katılımı ve hakları üzerinde çalışmalar yapmıştır. 2001’den bu yana Brüksel Belediyesi’nin Göçmen Danışmanlık Konseyi üyesi olan Daoudov, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında etkin olarak yer almıştır.

Belçika’nın önde gelen gazetelerinden Le Soir’ın Türkiye çalışmalarında da danışmanlık yapmış olan Daoudov, Le Soir Gazetesi yazarlarından Hugues Dorzée ile birlikte 2006 yılında yaptığı “Türkiye’de Diyanet İşleri” konulu yazı dizisiyle “Euro-Med Journalism Prize for Cultural Diversity 2006” (Kültürel Çeşitlilik İçin Euro-Med 2006 Gazetecilik Ödülü) ödülünü almıştır. Fransızca, İngilizce, Flamanca, Türkçe, Çeçence ve Rusça’yı çok iyi bilen Daoudov, ayrıca İspanyolca, Almanca ve Arapca dillerinde de ilerlemekte.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-ab-goc-politikasini-tartisti_51942.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!