Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir Belediyesi, 85 bin Gecekonduyu Yıkacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Ceza Kanunu Tasarısı'na bir madde koydurarak kaçak inşaat yapana hapis cezası verilmesinin öngörülmesinin ardınd

zaman
Büyükşehir Belediyesi, 85 bin Gecekonduyu Yıkacak

aşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Ceza Kanunu Tasarısı'na bir madde koydurarak kaçak inşaat yapana hapis cezası verilmesinin öngörülmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki gecekonduların yıkılması için önemli bir adım attı.

Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Daire Başkanlığı Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü'nün geçtiğimiz yıl kent genelinde belirlediği 85 bin 423 gecekondu, belirli bir plan dahilinde aşama aşama yıkılacak. Belediye öncelikle Gaziosmanpaşa'daki 700 gecekonduyu yıkıp, burada oturanları sosyal konutlara yerleştirecek.

İstanbul başta olmak üzere, büyük şehirlerin en büyük sorunlarından biri gecekondulaşma. Bugüne kadar 13 kanun çıkarıldı. Ancak kanunlar, modern kent kavramının gelişmesine yardımcı olmak yerine, çarpık yapılaşma ve gecekondulaşmanın yasallaşmasına yaradı. Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü, 2003 yılı itibarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kalan gecekonduların sayısal verilerini belirledi. Buna göre, 27 ilçede toplam 75 bin 446, 17 belde belediyesinde de 9 bin 977 adet gecekondu tespit edildi. Bu verilerden yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, ilk önce Gaziosmanpaşa ilçesini masaya yatırıyor. İlk etapta 700 gecekondu yıkılarak, buradaki hak sahipleri sosyal konutlara yerleştirilecek. Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü'nün elinde, Kağıthane, Pendik gibi ilçelerde bitmiş vaziyette bin 100 konut bulunuyor. 90 ve 110 metrekare alan üzerine inşa edilen konutlar, modern siteleri aratmayacak nitelikte. Piyasa değeri 70 ile 110 milyar lira arasında olduğu ileri sürülen dairelerin en gözde ziyaretçileri ise gecekondu sahipleri. Birçok gecekondu sahibi, elindeki gecekonduların yıkılarak kendisine bu dairelerden verilmesi için sürekli İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kapısını aşındırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-belediyesi-85-bin-gecekonduyu-yikacak_14316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!