Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir, Bozoğlu ile İpleri Koparıyor

İzmir'in başta Üçyol-Üçkuyular olmak üzere Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro Hattı inşaatları ile Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında tren depo-atelye tesisleri ve 6 istasyon ve 1 yaya üst geçidinin inşaatını üstlenen ve 4'ünü de zamanında bitiremeyen Bozoğlu İnşaat'la Büyükşehir Belediyesi arasında ipler kopma noktasına

Yeni Asır Gazetesi
Büyükşehir, Bozoğlu ile İpleri Koparıyor

İzmir'in başta Üçyol-Üçkuyular olmak üzere Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro Hattı inşaatları ile Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında tren depo-atelye tesisleri ve 6 istasyon ve 1 yaya üst geçidinin inşaatını üstlenen ve 4'ünü de zamanında bitiremeyen Bozoğlu İnşaat'la Büyükşehir Belediyesi arasında ipler kopma noktasına geldi. Belediye, daha önce de ilk ihaleyi kazanan Bayındır İnşaat'ın yarım bıraktığı işleri tamamlaması için 2008 Ocak ayında Bozoğlu İnşaat'a devrettiği Sarnıç, Esbaş, Gaziemir Semt Garajı, Koşu, Salhane ve Turan'daki 6 istasyon ve Halkapınar'daki yaya üst geçidin inşaatını kapsayan sözleşmeyi feshetti. Belediyenin, şirketin normal süre olarak Şubat sonunda bitirmesi gereken ancak 50 gün ek süre verilen şirketin inşaatları son gün olan 16 Mayıs itibariyle halen bitirememesi nedeniyle fesih kararı aldığı bildirildi. İptalle birlikte bu yıl içinde hizmete sokulması planlanan hızlı tren hattındaki 6 istasyon ve bir yaya üst geçidinin Haziran 2004'te başlanan inşaatları en az 2-3 aylık bir gecikmeye daha uğrayacak.

Öte yandan bu gelişme üzerine, gözler Bozoğlu İnşaat'ın belediyeden tamamlamak için ek süre aldığı diğer 3 inşaata çevrildi. Tren depo ve atelye ihalesinde de firmaya verilen ek sürenin 30 Mayıs'ta dolduğu belirtilirken, belediye kulislerinde bu ihalenin de fesih yoluna gidilmesinin gündeme gelebileceği öne sürüldü. Öte yandan, belediyeden firmaya verilen ek sürelerin Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Metro Hattı'da Temmuz ayı ortalarında, Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nda da Ocak 2010'da sona ereceği kaydedildi.

Çivi çakılmadı

Sözleşmesi feshedilen 6 istasyon ile Halkapınar'daki yaya üst geçidi inşaatları ilk olarak Bayındır İnşaat firmasına ihale edilmişti. Ancak, Bayındır İnşaat, içine düştüğü mali kriz nedeniyle Haziran 2004'te başladığı istasyon inşaatlarını yarım bırakmıştı. Bu dönemde yapılan ikili görüşmelerin ardından Bozoğlu İnşaat yarım kalan istasyonları tamamlamayı taahhüt etmişti. Belediye, bu çerçevede Bayındır İnşaat'ın borçlu olduğu alacaklı bankalar konsorsiyumuna da bilgi vererek ileride hukuki açıdan sorun yaşamamak için gerekli onayları almıştı. Ardından da belediye ile Bozoğlu İnşaat arasında imzalanan devir protokolüyle Ocak 2008'de 9 ay duran ve bir çivinin dahi çakılamadığı istasyon inşaatları yeniden başlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bozoğlu İnşaat arasında imzalanan sözleşme uyarınca zaten yüzde 70'ler seviyesinde olan inşaatların 2009 yılı Şubat ayı sonunda tamamlanması öngörülmüştü. 28 Şubat'ta süre bitmesine rağmen inşaatlar bitmeyince firmaya 50 günlük cezalı süre uzatımı verildi. 16 Mayıs'ta dolan ek sürede de inşaatlar tamamlanmayınca Büyükşehir Belediyesi sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmek zorunda kaldı.

Bayındır İnşaat'ın yarım bıraktığı 6 adet istasyonla 1 adet yaya üst geçidinde yaşanan gecikmenin ardından gelen sözleşme feshi, tüm dikkatleri Büyükşehir Belediyesi'nin Bozoğlu İnşaat'a ihale ettiği diğer 3 önemli projeye çevrildi. Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile yüzde 50 ortaklıkla hayata geçirdiği Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında yine Bozoğlu İnşaat'a ihale ettiği Çiğli'de halen yapımı devam etmekte olan tren depolama ve atölye tesisleri inşaatında da işlerin planan şekilde gitmediği öne sürüldü. Normal yapım süresi 30 Nisan'da dolan proje için Büyükşehir Belediyesi, Bozoğlu İnşaat'a talebi üzerine 30 günlük cezalı süre uzatımı vermişti. Verilen süre uzatımı 30 Mayıs'ta dolacak olmasına rağmen buradaki inşaatların da henüz tamamlanma aşamasına gelmediği öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 30 Mayıs'ta dolacak olan süre uzatımının ardından bu tren depolama ve atölye tesislerinde nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu. Kulislerde bu işin de sözleşmesinin belediye tarafından feshinin gündeme gelebileceği öne sürüldü.

Süre bitiyor

Bozoğlu İnşaat'ın belediyeden aldığı diğer bir ihale olan 3.4 kilometrelik Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro İnşaatı'nda ise Büyükşehir Belediyesi tarafından tanınan ek süre Temmuz ayı ortalarında bitecek. Tünelin geçeceği güzergahtaki 100'e yakın binadaki çatlaklar nedeniyle Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "O bölümü şimdilik dondurduk" dediği Evka-3 ile Bornova Merkez arasındaki yaklaşık 900 metrelik bölümün durdurulmasının ardından halen yapımı devam eden Ege Üniversitesi Hastanesi-Evka 3 arasındaki bölümün ise verilen 5 aylık ek süreye rağmen Temmuz ayı ortalarında tamamlanmasının zor olduğu öne sürüldü.

14 aylık ek süre

Bozoğlu İnşaat'ın yapımını sürdürdüğü ve zamanında bitiremediği bir diğer iş ise, 5.5 kilometre uzunluğundaki Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı inşaatı. Tamamlanması için firnmaya 14 aylık ek süre verilen hatta, şu an açılan tünelin kalıcı betonlarının atılmasına devam edildiği ifade edildi. Çalışmalar aralıksız olarak sürerken buradaki süre uzatımının ise 2010 yılı Ocak ayında sona ereceği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-bozoglu-ile-ipleri-kopariyor_69174.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!