Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyükşehir ile TOKİ’den Halkalı ve Taşoluk’ta 3 Bin 440 Konut Daha

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Halkalı’da orta gelir grubuna yönelik 2 bin 480, Gaziosmanpaşa Taşoluk’da alt gelir grubuna yönelik 960 tane olmak üzere, toplam 3 bin 440 konutu satışa sundu.

ibb.gov.tr
7 Büyükşehir ile TOKİ’den Halkalı ve Taşoluk’ta 3 Bin 440 Konut Daha

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Halkalı’da orta gelir grubuna yönelik 2 bin 480, Gaziosmanpaşa Taşoluk’da alt gelir grubuna yönelik 960 tane olmak üzere, toplam 3 bin 440 konutu satışa sundu.

Halkalı’daki TOKİ İstanbul Birimi’nde düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un geçmişte arazi kullanım kararlarının olmaması nedeniyle, vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılamak için gelişigüzel, kaçak, insani boyutta yaşam alanları olmayan yapılar yaptığını, bu nedenle kentte bugünkü çarpık yapılaşmanın ortaya çıktığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür yapıların önüne geçmek ve dar gelirli aileleri konut sahibi yapmak amacıyla TOKİ ile işbirliği yaptığını ve KİPTAŞ’ı kurduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, KİPTAŞ’ın depreme dayanıklı, asansörlü, modern konutları çok daha uygun fiyatlara yaptığını ifade etti. Daha önceki dönemlerde toplam 18 bin 600 olan konut KİPTAŞ’ın kendi döneminde inşa ettiği konut sayısını 25 bine çıkardığını ve hedeflerinin görev sonuna kadar 50 bin konut yapmak olduğunu kaydetti.

İstanbul’un Nazım İmar Planları tamamlandı
Konuşmasında İstanbul’un 1/50.000 ve 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planları’nın tamamlanarak Meclis’e sunulduğunu açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ağustos ayına kadar da 1/25.000 bin ölçekli nazım planların tamamlanacağını söyledi.

“Bundan sonra arazi kullanım kararları, kişisel ve siyasi arzular doğrultusunda değiştirilemeyecek. Bundan sonra şehir doğru kurgulanacak” diyen Kadir Topbaş, bu planlar çerçevesinde Küçükçekmece Gölü’nün kuzeyinin yeni yerleşim alanı olarak yeniden yapılandırılacağını söyledi. Topbaş, arazi kullanım kararları çerçevesinde il genelinde 600 bin konutluk rezerv ortaya çıktığını, bunun da 3 milyon nüfusu barındırabileceğini belirtti.

Konutlarda fiyat artışı yok
Çimento ve demir fiyatlarındaki artışa da işaret eden Başkan Kadir Topbaş, bu artışların inşaatlarda ciddi problem olduğunu, ancak bu farkların dar gelirliye yansıtılmayacağını bildirdi. Satışa sunulan konutlarda fiyat artışlarının taksitlere TÜFE oranında yansıtılacağını, onun dışında hiçbir ek bir maliyet artışının yapılmayacağını vurgulayan Başkan Topbaş, “Yarın arkamızdan kimse lanet etmesin. Ah etmesin istedik. Bu konuda hassasiyetimiz var. Bizler sizlerin dualarına tabiliz” diye konuştu.

Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Artık İstanbul’da kaçak yapı yapılmasın. Herkes, ‘bir kat daha çıkayım’ demesin. Bugün yapılan bu yapıların birçoğu maalesef deprem riski taşıyor. Hayatımızı tehdit eder hale geldi. Yeni yapacağımız binalar tünel kalıp sistemi, asansörlü, depreme dayanıklı, sosyal donatı alanları, okulu ve ibadethanesiyle insani boyutta yaşanabilir yerleşim alanları olacak. Mutlaka herkes konut sahibi olacak. Kimse ‘çıktı, çıkmadı’ diye endişe etmesin. Devam edeceğiz. Hedefimiz kentte yaşayan herkesin konut sorununu kafasından silmek. Bunu insani bir görev olarak görüyoruz.”

KİPTAŞ Suriye, Romanya ve Makedonya’da da konut yapacak
İstanbul’da şu anda KİPTAŞ’ın 15 bin, TOKİ’nin de 25 bin konutluk inşaatının bulunduğunu belirten Kadir Topbaş, bu konutların ardından Tuzla’da 4 bin konutun, ardından da Maltepe’de 7 bin konutun satış kampanyasının başlayacağını müjdeledi. Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ’ın yurtdışında da konut yapacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, “KİPTAŞ Şam’da 10 bin, Romanya’da 10 bin Üsküp’te de 2000 konut yapacak. Buralardan elde edeceğimiz kazanç halka yansıyacak” dedi.

TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel de kurumun 2003 yılına kadar 43 bin 145 konut yaptığını, o tarihten itibaren 181 bin konuta imza attıklarını, 1.1 milyon konutun da üretimine katkıda bulunduklarını söyledi. Bu yılın sonuna kadar 200 bin konutu, 2007 yılı sonuna kadar da 250 bin konutu tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Ahmet Haluk Karabel, ülke genelinde 481 noktada 180 bin 500 konutun projelerinin yapıldığını kaydetti.

İstanbul’da toplam 40 bin kişiyi konut sahibi yapmayı hedeflediklerini açıklayan Karabel, bugün Halkalı’da orta gelir grubuna yönelik 2 bin 480, Gaziosmanpaşa Taşoluk’da ise alt gelir grubuna yönelik olarak 960 konutun satış kampanyasını başlattıklarını ifade etti. Kampanyanın 23 Haziran’a kadar süreceğini ve 3 kademede kabul edilecek başvurulardan şehit aileleri, malüller, dul ve yetimler ile İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerinin dışındakilerden 2 bin YTL başvuru bedeli alınacağını belirten Karabel, konutlara ilişkin şu bilgileri verdi;

“Taşoluk’ta 80.95 ve 81.52 metrekare büyüklüğünde en düşük 47.624, en yüksek de 60.486 YTL bedelle, 242 ve 313 YTL başlangıç taksitleriyle 180 ay vadeli satılacak. Halkalı’da da 75 metrekare ile 192 metrekare bürüt inşaat alanına sahip 2480 konut 72 ay vadeyle satılacak.

Halkalı’da 75 metrekare en düşük fiyatlı daire 90.462 YTL bedelle satışa çıktı. Farklı peşinat ve indirimli fiyatla satışa sunular dairelerin yüzde 10 indirimli fiyatı 81.415 YTL, yüzde 15 indirimli 76.892 YTL, yüzde 25 indirimli fiyatı da 67.847 YTL.
Toplam bürüt alanı 192 metrekare olan 4+1 daireler de 311.156 YTL’den satışa çıktı. Bu dairelerin yüzde 10 indirimli fiyatı 280.040 YTL, yüzde 15 indirimli fiyatı 264.482 YTL, yüzde 25 indirimli fiyatı da 233.367 YTL.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-ile-tokiden-halkali-ve-tasolukta-3-bin-440-konut-daha_46176.html

Read Comment Section
7 Yorum Yorum Yaz
  • merhabalar bu dar gelirli aileler için olan daireler hangileri, nerede ve ödeme planları nasıldır nasıl başvuru yapabilirim. Teşekkürler. tugbabasturk@hotmail..com YANITLA
  • 1+1 ev fiyatları ne kadar peşinat ne kadar, faiz oranı ne kadardır. bilgi istiyorum. gulay_ozdemir_1977@homail.com YANITLA
  • merhaba... halkalıdakı yenı yapılacak ya da yapılan 1+1 dairenın fıyatını pesın nekadar aylık taksıtlerın mıktarı nedır bana genel bılgı verırsenız sevınırım...ıyı calısmalar. xxdogan@hotmail.com YANITLA
  • Halkalı Konutları satış prosedürünüzü anlamakta güçlük çekiyorum. Konuyla ilgili bilgi edinmek istiyorum. Alt gelir grubundan ev sahibi olmak için nereye başvuru gerekiyor? YANITLA
  • ‘2009’da kendi evinize taşının’ kampanyası başlatan TOKİ, 19 bin 307 konut ile 333 işyerini yüzde 10 peşinatla, çekilişsiz kurasız 120 ay taksitle satışa çıkardı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 46 ilde yapımını tamamladığı 19 bin 307 konut ile 333 işyerini satışa çıkardı. Yapılan açıklamada, “2009’da Kendi Evinize Taşının” kampanyası başlatan TOKİ’nin çekilişsiz kurasız, başvuru önceliğine göre ev sahibi olmak isteyenler için uygun ödeme koşullarındaki konutları satışa sunduğu kaydedildi. Kampanya kapsamında satın almak istediği evin yüzde 10’unu peşinat olarak yatıran vatandaşlar 120 ay taksitle ev sahibi olacak. Satış sonrası vatandaşın aldığı evin taksitlerini rahatlıkla ödemesi için fiyatlara faiz uygulamayan TOKİ, Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE), Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve memur maaş artışından en düşük olanı dikkate alarak fiyat artışı yapacak. Ziraat Bankasına Başvurun. YANITLA
7 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!