Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir, Önceliğini Ulaşım Olarak Belirledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU Genel Müdürlükleri'yle birlikte 2010-2017 yılları arasında kent genelinde yapacağı yatırımları, hazırladığı yeni stratejik planla kayıt altına aldı. Aylar süren çalışma sonucunda, daha önce hazırlanan ve irili ufaklı 500 yatırımın yer aldığı stratejik plana yeni projeler ilave edildi. İzmir Büyükşehir

Yeni Asır Gazetesi
Büyükşehir, Önceliğini Ulaşım Olarak Belirledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU Genel Müdürlükleri'yle birlikte 2010-2017 yılları arasında kent genelinde yapacağı yatırımları, hazırladığı yeni stratejik planla kayıt altına aldı. Aylar süren çalışma sonucunda, daha önce hazırlanan ve irili ufaklı 500 yatırımın yer aldığı stratejik plana yeni projeler ilave edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı yatırımlar 2010 ile 2017 yıllarında gerçekleştirilecek. ESHOT ve İZSU Genel Müdürlüğü'nün stratejik planları ise 2010 ile 2014 yıllarında yapılacak.

Başkan Kocaoğlu'nun seçim bildirgesinde yer alan projelerin de eklendiği stratejik planda, 2010 ile 2017 arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile ortaklaşa hayata geçirdiği Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi'nin kuzeyde Bergama, güneyde ise Torbalı-Selçuk'a kadar uzaması öngörüldü. Öncelikli olarak ise, halen yapımı devam eden metro projelerinin bitirilmesi planlandı. Stratejik planda ulaşım projeleri yine ilk sıralarda yer aldı. Kent içi toplu ulaşımı rahatlatmak amacıyla kentin çeşitli yerlerine tramway yapılması da yeni projeler arasında yerini aldı.

Meclise sunuldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin stratejik planında 500 yeni otobüs alımı, kent yenileme projeleri, iç körfezdeki deniz ulaşımını daha etkin hale getirmek için yeni iskelelerin yapılması, iç körfezde çalışan vapur filosunun yenilenmesi, alt-üst geçitlerle yeni ulaşım aksları, rekreasyon alanlarının yapımı da öngörüldü. Titizlikle hazırlanan stratejik plan için öncelikle üst kurul, yürütme komitesi, koordinasyon ekibi ve çalışma guruplarından oluşan stratejik plan organizasyonu oluşturuldu. İzmir'in 2010-2017 yıllarına şekil verecek stratejik plan taslağı, İzmirliler, sivil toplum kuruluşları, muhtarlıklar, ilçe belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, üniversite ve spor kulüplerinin görüş ve önerileri doğrultusunda hazırlandı ve meclisin görüşüne sunuldu.

Neler yapılacak

*İzmir Hafif Raylı Sistem Projesi'ne devam edilecek. Bu kapsamda Üçyol-Fahrettinaltay Yapım İşi, Ege Üniversitesi-Evka-3 İnşaatı tamamlanacak.
*Aliağa-Menderes Banliyö Hattı'nın hizmete açılmasının ardından, kuzeyde Bergama, güneyde Torbalı-Selçuk'a kadar hat uzatılacak.
*Tramvay Projesi hazırlancak. Üçkuyular-Konak-Alsancak-Halkapınar, Karşıyaka-Bostanlı-Mavişehir, Buca Şirinyer-Dokuz Eylül Üniversitesi Kampusü, Halkapınar-Otogar, Ozanabay Caddesi-Bornova Merkez, Narlıdere-Urla-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü güzergahları yapılacak.
*Afet riski olan(Kadifekale, Bayraklı), sağlıksız ve çarpık yapılaşmanın olduğu (Cennetçeşme, Umurbey, Ege ve Hilal mahalleleri) bölgelerde Kentsel Dönüşüm Projeleri gerçekleştirilecek.
*Deniz ulaşım kalitesini artırmak amacıyla 18 adet 400 kişilik yolcu gemisi, 2 adet arabalı vapur, 1 adet 150 kişilik deniz otobüsü alınacak. Karantina İskelesi, Mavişehir ve İnciraltı marinaları yapılacak. Mevcut iskeleler geliştirilecek.
*Buca ve Karşıyaka'da iki stat yapılacak.
*500 tane yeni otobüs alımı gerçekleştirilecek.
*2 bin adet yeni durak hizmete sunulacak.
*Toplu ulaşımda ücret toplama sisteminde bankaların verdiği visa kartlar da kullanılabilecek.
*Çamlı, Değirmendere Barajı ishale hattı ve arıtma tesisi yapılacak.
*Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ne 4'üncü fazın yapılacak.
*Çamur kurutma tesisi kurulacak.
*Gördes Barajı arıtma tesisi kurulacak
*Deniz suyundan içme suyu elde edecek arıtma tesisi kurulacak.
*Anadolu Medeniyetleri Müzesi Projesi hayata geçirilecek.
*Karşıyaka'ya Zübeyde Hanım Opera Binası yapılacak.
*Sasalı'da Zooloji Müzesi açılacak.
*Akdeniz Akvaryumu, Akdeniz Tema Parkı, Akdeniz Botanik Parkı yapılacak.
*Gaziemir'de yeni fuar alanı yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-onceligini-ulasim-olarak-belirledi_72504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!