Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir Tarihi Kasırları ve Yalıları Halka Açıyor

Basın mensuplarıyla birlikte restorasyonu devam eden Haliç’teki Aynalıkavak Kasrı’nı gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Aynalıkavak Kasrı ile Beykoz Kasrı’nı İstanbullulara açıyoruz. Anadolu Hisarı’ndaki Amcazade Yalısı’na da talibiz” dedi.

ibb.gov.tr
1 Büyükşehir Tarihi Kasırları ve Yalıları Halka Açıyor

asın mensuplarıyla birlikte restorasyonu devam eden Haliç’teki Aynalıkavak Kasrı’nı gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Aynalıkavak Kasrı ile Beykoz Kasrı’nı İstanbullulara açıyoruz. Anadolu Hisarı’ndaki Amcazade Yalısı’na da talibiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte Sultan 3. Selim’in musiki çalışmalarını yaptığı Aynalıkavak Kasrı’ndaki restorasyon çalışmalarını inceledi. Gezide TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural da yer aldı.

İstanbul’un en büyük üç sarayından biri olan Tersane Sarayı’nın günümüze ulaşan tek yapısı olan Aynalıkavak Kasrı’nın TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından restore edildikten sonra Musiki Müzesi olarak hizmet vereceğini açıklayan Başkan Kadir Topbaş, Sultan 3. Selim’in musiki çalışmalarını burada yaptığını hatırlattı. Restorasyonu 1,5 yıl sonra tamamlanacak olan kasırda Türk musikisi konserleri (Bahçe Konserleri) düzenleneceğini söyledi.

Restorasyonun TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın talimatıyla 2005 yılında başladığını dile getiren Kadir Topbaş, “Bu değer eski ihtişamıyla ortaya çıktığı zaman yerli ve özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekecek. Kasrın alt katı Musiki Müzesi olarak İstanbullulara hizmet verecek. Üst katında da misafirler ağırlanacak. Kasrın bahçesi de rekreasyon alanlarına çevrilerek Haliç ile bağlantısı sağlanacak” diye konuştu.

Beykoz Kasrı ve Hasır Resteurant da halka açılacak
Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından restorasyonu yapılan Beykoz Kasrı’nın da restorasyonun tamamlanmasını ardından Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceğini vurgulayan Topbaş, “Beykoz Kasrı’nda restorasyon tamamlandıktan sonra bize teslim edecekler. Biz de İstanbulluların hizmetine açacağız. Restorasyon bedelini biz ödeyeceğiz.” dedi.

Metruk alanları kente kazandırmaya ve yaşam alanlarını çoğaltmaya devam ettiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beykoz Abraham Paşa Korusu’nun içinde yer alan ve Hasır Resteurant olarak bilinen tesisin restorasyonunu yaptıklarını, yakında burayı da halka açacaklarını kaydetti.

‘Amcazade Yalısı rezidans olmamalı’
Boğaziçi’nin en önemli ahşap yapılarından biri olan Andoluhisarı’ndaki Amcazade Yalısı’nı da belli bir süre turizm ve kültürel amaçlı kullanmak üzere istediklerini belirten Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Orası bir aile vakfının. Vakfın yöneticileri arasında problemler var. Bir türlü karar verilemiyor. Bizim oraya yatırım yapabilmemiz için belirli süreli tahsisi gerekli. Diyoruz ki biz bunu yapalım, mülk yine sizin olsun. Ancak bir türlü gerçekleştiremedik. Yatırımcılar farklı şekilde yaklaşarak vakıf yöneticilerinin kafalarını karıştırıyor. ‘Acaba çok daha büyük rantlar sağlayabilir miyiz?’ diye düşünüyorlar. Halbuki orası birinci derecede kültürel miras. Orayı yok edip yerine yalı ya da rezidans yapmak olmaz. Yap-işlet gibi istiyoruz. Bu kadar güzel bir eser yok oluyor. Gücünüz yetmiyorsa verin bize, biz yap-işlet şeklinde alalım. Bir süre işlettikten sonra yine size devredelim.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-tarihi-kasirlari-ve-yalilari-halka-aciyor_47378.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • belediyenin yapmış olduğu yok olan eserlerimize sahip çıkma projesinin genişleyerek devamını umuyorum YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!