Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyükşehir'de İkinci İptal Şoku Yaşanıyor

İzmir'de yapımı yılan hikayesine dönen metro inşaatlarında Kamu İhale Kurumu'ndan (KİK) 2. ihale iptal kararı geldi. Daha önce Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı inşaatının ilk etap ihalesini iptal eden KİK, Bornova-Evka 3 Metro Hattı'nın "tamamlama" ihalesini de iptal etti.

Yeni Asır Gazetesi
Büyükşehir'de İkinci İptal Şoku Yaşanıyor

İzmir'de yapımı yılan hikayesine dönen metro inşaatlarında Kamu İhale Kurumu'ndan (KİK) 2. ihale iptal kararı geldi. Daha önce Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı inşaatının ilk etap ihalesini iptal eden KİK, Bornova-Evka 3 Metro Hattı'nın "tamamlama" ihalesini de iptal etti. En düşük teklifi vermesine rağmen değerlendirme dışı bırakılan Ünüvar isimli şirketin 3 Aralık 2009'da yaptığı itirazı değerlendiren KİK'in iptal kararını, ihaleyi kazanan Ataç İnşaat-EM Elektrik Konsorsiyumu'nun sunduğu iş deneyim belgelerinin ihalede yapılacak işe uygun olmadığı gerekçesiyle aldığı bildirildi.

Değerlendirme dışı

KİK, İzmir Hafif Raylı Sistem 3. Aşama 1. Kısım Bornova Hastane-Evka 3 İstasyonları arasındaki tamamlama (ikmal) ihalesini iptal etti. Bozoğlu firmasının Üçyol-Üçkuyular Metro İnşaatı ile birlikte yarım bıraktığı işlerden biri olan Bornova metrosu için 23 Ekim 2009 tarihinde tamamlama ihalesi gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleştirilen ihalede Gülermak Ağır Sanayi A.Ş. 55 milyon 899 bin 645 TL, Moskovskiy Metrosroy Açık A.Ş- Yapı Proje Merkezi A.Ş. 48 milyon 402 bin 640 TL, Önsa AŞ-Hiperbol ortak girişimi 47 milyon 241 bin 966 TL, Rhomberg Bahntecnik GMBH-Borege Ltd. ortaklığı 45 milyon 440 bin 420 TL, Ataç İnşaat-EM Elektrik Sistem Hizmetleri Ltd. konsorsiyumu 44 milyon 373 bin 852 TL, Kolin A.Ş. 44 milyon 415 bin 307 TL, Ünüvar A.Ş. ise 38 milyon 658 bin 555 TL teklif verdi. 7 firmanın teklif verdiği ihalede 38 milyon 658 bin 055 lira ile en düşük teklifi veren Ünüvar Firması mali tablolarındaki matematiksel hatalar olduğu gerekçesiyle komisyon tarafından değerlendirme dışı bırakıldı.

İtirazda bulundu

Ayrıca, o dönemde firmanın ayrıca mevzuattaki mali yeterlilik koşullarına da uymadığının da belirlendiği kaydedildi. Ünüvar'ın elenmesinin ardından ihale, 44 milyon 375 bin 852 lira ile en düşük ikinci teklifi veren Ataç İnşaat-EM Elektrik Konsorsiyumu'nda kaldı.

Bunun ardından Ünüvar firması ilk olarak Büyükşehir Belediyesi'ne neden değerlendirme dışı bırakıldığını sordu, ardından da 3 Aralık 2009 tarihinde KİK'e itirazda bulundu. İlk toplantıda konuyu değerlendirmeyen KİK, itiraz ile ilgili herhangi bir karar da vermedi. Belediye KİK'e yapılan itiraz nedeniyle metro yapım ihalesini verdiği firma ile sözleşme imzalayamadı.

Yeterli değil

Kamu İhale Kurumu'nun merakla beklenen kararı, itirazın ardından 75 gün sonra geçtiğimiz salı günü çıktı. Kurul, "Belediyenin yeterlilik verdiği firmaların yeterliliklerinin olmadığı, yapım işini teslim ettiği Ataç AŞ-EM Elektrik Sistem Hizmetleri Ltd'nin iş deneyim belgesinin benzer iş tanımına uygun olmadığı" gibi nedenlerle ihalenin iptaline karar verdi. Kararın şoku yaşanan Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili dün bir açıklama yapılmadı. Belediye, daha önce de Üçyol-Üçkuyular Hattı'nda KİK'in verdiği iptal kararını yargıya taşımış, yeni bir ihale yapma yoluna gitmemişti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehirde-ikinci-iptal-soku-yasaniyor_76772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!