Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘KİK, Yanlış Karar Verdi’

Burhan Özfatura, Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) kararını eleştirdi. “Ortada acilbir durum var. Biz buna mücbir sebep diyoruz. İhale, benim bilgilerim çerçevesinde kanuna uygun” dedi. Tüm İzmir milletvekillerinin soruna sahip çıkmasını istedi.

Milliyet EGE
‘KİK, Yanlış Karar Verdi’

Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burfan Özfatura, Üçyol -Üçkuyular metro ihalesini iptal eden Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) kararının hatalı olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na destek veren Özfatura, “Burada acil bir durum var. AKP’li - CHP’li demeden tüm milletvekillerinin ve herkesin ucuz politikalar yapmak yerine bu olaya sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Benzer engellemelerin kendi belediye başkanlığı döneminde de yaşandığını ifade eden Özfatura, “Aynı tuzaklar, bana metronun Fevzipaşa tünel inşaatı sırasında da kurulmuştu. Orada da çökme riski vardı. Üniversiteden ve meslek odalarından riski tespit eden rapor almıştım. üyükşehir öyle yapsın o raporlar mahkeme tarafından uygun görülüyor” dedi.

‘Kraldan çok kralcılar var’

İzmir’de yaşanan durumun da aciliyet taşıdığının altını çizen Burhan Özfatura sözlerini şöyle sürdürdü:

Bana göre KİK’in kararı hatalı. Acil bir durum var. Biz buna mücbir sebep diyoruz. Allah korusun gerek Hatay Caddesi’nde gerek Üçyol’da şaft dediğimiz makine ekipmanı indirmek için kuyu açmıştık. Onların hepsinin ele alınması lazım. Yağmur yağıyor. Bu yağmur sularının tünelde birikmesi ciddi risk doğurur. Yapılan ihale benim bilgilerim çerçevesinde kanuna uygun. Nitekim iki üye de söylediklerimiiz teyid etmiş. Ancak bir takım özerk kurumlar kraldan çok kralcı davranıyor. Bu ülkeden kamu ihalelerinin büyük bölümü yandaşlara veriliyor. KİK’in maşallah orada hiç sesi çıkmıyor. Ama İzmir’de böyle bir karar veriyor.”

‘Ucuz politika yapılmasın’

Özfatura; AK Parti İl Başkanı Ömür Kabak’ın KİK’İ koruyan sözleri ile de ilgili şunları söyledi, “Ömür Kabak konusunda objektif olamam, ben onu oğlum gibi severim. AKP’ye muhalif olmama rağmen ona bir şey diyemiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki herkes ucuz politika yapmayı bıraksın. Bu İzmir’in ulaşımının dışında bir konu. Risk var daha ötesi var mı? Hayati önem taşıyor. AKP dahil tüm İzmir milletvekilleri bu konuda destek vermeli. Gerekirse Ankara’ya gidilmeli. Ulaştırma Bakanı ‘isterseniz yardım ederiz’ diyor. İllaki istemek mi gerekir? Para yolladı da, Aziz Bey kabul etmedi mi?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kik-yanlis-karar-verdi_74923.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!