Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir'den İstinye'ye 'Teleferikli Dağcılık Parkı'

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstinye Taşocağı'na teleferikli dağcılık, okçuluk ve çim kayağı parkı yapılması ile Kadıköy ve Harbiye'deki tarihi gazhane binalarının kültür merkezi olmasını öngören raporları onayladı.

İBBlibeyköy'deki taşocağını Haliç'in çamuru ile doldurup park yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Sarıyer İstinye'deki taşocağını park yapma kararı aldı. Okçuluk, dağcılık ve çim kayağı gibi tesislerin de bulunacağı parka telefirikle çıkılacak. Konuyla ilgili Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü'nün teklifi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Temmuz 2005 Salı günü gerçekleştirilen Temmuz ayının 2. birleşiminde görüşülerek kabul edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, söz konusu alanı park yapmak için Avan Projesi'ni tamamladı. Ayrıca İstanbul III. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan da onay aldı. Park projesi çerçevesinde bu alana, yaya yolları, oturma grupları, spor alanları, okçuluk, dağcılık, çim kayağı birimleri ile teleferik ve yeşil alan düzenlemeleri yapılacak. Proje önümüzdeki günlerde, 25 yıl süreyle intifa ve üst kullanım hakkı karşılığında ihale edilecek.

İstanbul'un tarihi gazhaneleri de kültür merkezi oluyor...

Öte yandan, Harbiye ve Kadıköy Hasanpaşa'da bulunan tarihi gazhane tesislerinin kültür merkezine dönüştürülmesini öngören raporlar da Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 14 Temmuz 2005 Perşembe günü gerçekleştirdiği Temmuz ayının 4. birleşiminde görüşülerek karara bağlandı.

Karara göre, her iki tesis de 15 yıl süreyle intifa ve üst kullanım hakkı karşılığında ihale edilebilecek. Böylece yıllardır atıl vaziyette duran bu tesislerin, bundan sonra İstanbulluların kültür faaliyetlerinde bulunacakları mekanlar haline gelmesinin önü açılmış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehirden-istinyeye-teleferikli-dagcilik-parki_30382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!