Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyükşehir’e Dev Bütçe

İZSU ve ESHOT’un 2011 yılı toplam bütçesi 3 milyar 348 milyon 102 bin 892 TL olarak belirlendi. En büyük pay metro hatları, tramvay yapımı ile yeni yolcu gemisi ve otobüs alımı nedeniyle ulaşıma ayrıldı.

Milliyet Ege
Büyükşehir’e Dev Bütçe

Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların 2011 Mali Yılı bütçe tasarıları hazırlandı. Bütçeler, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 22-26 Kasım arasındaki toplantılarında oylandıktan sonra kesinleşecek. Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 mali yılı bütçesi 2010 yılına göre yüzde 3 artışla 1 milyar 850 milyon TL’ye yükseldi. ESHOT bütçesi ise önceki yıla göre yüzde 15 artışla 649 milyon 813 bin TL oldu. İZSU bütçesi de yüzde 8 küçülerek, 848 milyon 289 bin 509 TL önerildi.

Aslan payı ulaşımın

Büyükşehir Belediyesi bütçesi içinde en önemli yatırım kalemi yine ulaşım oldu. Üçyol-Fahrettin Altay metrosu için 100 milyon TL, Ege Üniversitesi-Bornova Evka 3 metrosuna 40 milyon TL, tramvay hatları yapımı ve araç alımına 76 milyon 589 bin 429 TL, İzmir banliyö altyapı ve üstyapı işlerinin tamamlanmasına 42 milyon 600 bin TL, yolcu gemisi alımına (14 milyon 400’ü dış kredi) 18 milyon TL ayrıldı. En büyük yatırım kalemleri arasında 120 milyon TL ile yolların asfaltlanması, 91 milyon 800 TL kamulaştırma, 25 milyon 505 bin TL itfaiye araç alımı, 12 milyon TL teleferik yenilenmesi, 18 milyon 500 bin TL katlı otopark yapımı yeraldı. Muhtaçlar için 2011 yılında nakdi yardım olarak 19 milyon 800 bin lira ayrılırken, ESHOT bütçesinde de 100 adet otobüs alımı öngörüldü.

Kamulaştırma bedeli yatırımdan daha çok

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “İnönü Caddesi’ni Karabağlar Yeşillik Caddesi’ne bağlayacak yol” için bugüne kadar 12 milyon 500 bin lira kamulaştırma bedeli ödedi. 25 metre genişliğinde 6.5 kilometrelik yeni bir güzergah için yapılan kamulaştırma çalışmaları etap etap gerçekleştirilirken, Karabağlar’daki Dostluk Bulvarı’nda yer alan parsellerin kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi, söz konusu bölgede toplam 11 bin 518 metrekarelik alanın kamulaştırılmasını gerçekleştirdi. 39 bin 519 metrekarelik bir alanda da kamulaştırma yapılacağı açıklandı. Projelerin yatırım bedellerinden çok kamulaştırma parası ödemeyi göze aldıklarını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bunu yapmak zorundayız çünkü yapılaşması tamamlanmış bölgelerde yeni yol ve cadde açmamızın başka olanağı yok” diye konuştu.

“Komisyonları sulandırmaya çalışıyorlar”

Bayram tatili sonrası 5 gün ardarda Büyükşehir Belediyesi, İZSU, ESHOT’un 2011 yılı bütçelerini görüşecek olan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde komisyon üyesi olmayan AKP Grubu üyelerinin toplantılara müdahil olması tartışması gerginlik yaratacak. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun daha önce komisyon toplantılarını “soru sormamaları ve konuşmamaları koşuluyla” dinleyebileceklerini açıklamasına karşın AKP Grubu, bazı komisyonlara alınmadıklarından şikayetçi oldu.

Uyarıları dinleyen yok

Kocaoğlu, komisyon kriziyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sadece dinleyebilecekleri uyarısı yapmasına karşın bayram öncesi bütçe komisyonu toplantısına giren üç AKP’li üyenin birden konuştuğuna dikkat çeken Kocaoğlu, “Bunu yozlaştırmak istiyorlar. Ne amaçla olduğunu bilmiyorum ancak komisyonları sulandırmaya çalışıyorlar. Siyasal partiler halkın seçtiği oranda Meclis’teki komisyonlarda temsil edilebiliyorlar. CHP’nin 8, AKP’nin 1 üyesi komisyonlarda görev yapıyor. Bu üye ile komisyonda temsil edilecek, çalışma yapacaklar” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehire-dev-butce_83840.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!